Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski
Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

pon., wt., czw., pt. 900 - 1500
środa: 900 - 1700
pierwsza niedziela miesiąca:
1000 - 1400

Ceny biletów

normalny: 3 zł, ulgowy: 2 zł
czwartki: wstęp bezpłatny
przewodnik po wystawach: 10 zł
(grupy do 25 osób)
przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
3 zł/os. (grupy min. 10 osób)
osoby niepełnosprawne: wstęp ulgowy
Sesja popularno-naukowa w Wodzisławiu Śl. 65 rocznica Marszu Śmierci

 
 
20 stycznia 2010 roku, w wodzisławskim Muzeum i w Bibliotece odbyła się sesja popularno- naukowa, której tematem był rozgrywający się przed 65 laty Marsz Śmierci.

 

Uczestnicząca w uroczystościach 150 osobowa grupa mieszkańców miała okazję wysłuchać referatów Krzysztofa Witosza – nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz miłośnika historii ziemi wodzisławskiej i Piotra Hojki – pracownika wodzisławskiego Muzeum na temat okoliczności i wydarzeń związanych z Marszem Śmierci na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego. Po szczegółowym omówieniu tej kwestii, goście zwiedzali wystawę pt. „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”.

 

 

 
 
Następnie uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą egzekucję 10 więźniów oświęcimskich na terenie byłej odlewni przy ul. Michalskiego.

 

 

W drugiej części sesji prowadzonej przez Grzegorza Kamińskiego, publiczność spotkała się z uczestnikiem Marszu Śmierci - Jerzym Michnolem. Ta niezwykła lekcja żywej historii zrobiła ogromne wrażenie, zwłaszcza na licznie zebranej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Następnie gość z Działu Naukowego Muzeum Auschwitz- Birkenau Teresa Wontor- Cichy, wygłosiła prelekcję na temat likwidacji, ewakuacji i wyzwolenia KL Auschwitz.
 
 
Na sam koniec badacz tematyki dotyczącej martyrologii mieszkańców Powiatu Rybnickiego i Wodzisławskiego w nazistowskich obozach zagłady - Jerzy Klistała opowiedział o konieczności utrwalenia i pielęgnowania pamięci ofiar nazizmu.

 

 

Pomysłodawcy przedsięwzięcia: nauczyciele historii Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim - Krzysztof Witosz i Grzegorz Kamiński oraz pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Piotr Hojka, serdecznie dziękują za pomoc w organizacji imprezy szczególnie
 
Sławomirowi Kulpie dyrektorowi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl. Ewie Wrożynie-Chałupskiej, oraz Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śląskim.

 

 

Uroczystości nie byłyby możliwe bez zaproszonych gości: pana Jerzego Michnola – uczestnika marszu śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia, adiunkt Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pani Teresy Wontor-Cichy oraz pana Jerzego Klistały