UWAGA

od dnia 1 października 2018 do odwołania korespondencję prosimy kierowac na adres:

Z powodu remontu budynku wszystkie wystawy zostały zamknięte do odwołania

lekcja muzealna / spotkania z historią (TYLKO WYJAZDOWE):

Sesja popularno-naukowa w Wodzisławiu Śl. 65 rocznica Marszu Śmierci

20 stycznia 2010 roku, w wodzisławskim Muzeum i w Bibliotece odbyła się sesja popularno- naukowa, której tematem był rozgrywający się przed 65 laty Marsz Śmierci.

Uczestnicząca w uroczystościach 150 osobowa grupa mieszkańców miała okazję wysłuchać referatów Krzysztofa Witosza – nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz miłośnika historii ziemi wodzisławskiej i Piotra Hojki – pracownika wodzisławskiego Muzeum na temat okoliczności i wydarzeń związanych z Marszem Śmierci na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego. Po szczegółowym omówieniu tej kwestii, goście zwiedzali wystawę pt. „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”.

Następnie uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą egzekucję 10 więźniów oświęcimskich na terenie byłej odlewni przy ul. Michalskiego.

W drugiej części sesji prowadzonej przez Grzegorza Kamińskiego, publiczność spotkała się z uczestnikiem Marszu Śmierci - Jerzym Michnolem. Ta niezwykła lekcja żywej historii zrobiła ogromne wrażenie, zwłaszcza na licznie zebranej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Następnie gość z Działu Naukowego Muzeum Auschwitz- Birkenau Teresa Wontor- Cichy, wygłosiła prelekcję na temat likwidacji, ewakuacji i wyzwolenia KL Auschwitz.

Na sam koniec badacz tematyki dotyczącej martyrologii mieszkańców Powiatu Rybnickiego i Wodzisławskiego w nazistowskich obozach zagłady - Jerzy Klistała opowiedział o konieczności utrwalenia i pielęgnowania pamięci ofiar nazizmu.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia: nauczyciele historii Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim - Krzysztof Witosz i Grzegorz Kamiński oraz pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Piotr Hojka, serdecznie dziękują za pomoc w organizacji imprezy szczególnie

Sławomirowi Kulpie dyrektorowi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śl. Ewie Wrożynie-Chałupskiej, oraz Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śląskim.

Uroczystości nie byłyby możliwe bez zaproszonych gości: pana Jerzego Michnola – uczestnika marszu śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia, adiunkt Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pani Teresy Wontor-Cichy oraz pana Jerzego Klistały