Czas Człowiek Grafika - wystawa, wykład, warsztaty

Projekt czas człowiek grafika realizowany w dniu 19.04.2012 r. w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim jest podzielony na trzy etapy – wykład, warsztaty oraz wystawa. Naszym nadrzędnym celem jest zatrzymanie Was na chwilę w Waszym szybkim życiu, skłonienie do przemyśleń i być może do dyskusji. Ponadto jest próbą konfrontacji naszej twórczej perspektywy z Wami – odbiorcami. Opracowując projekt kierowałyśmy się myślą Jarosława Kozłowskiego „sztuka może być wielkim instrumentem pobudzania twórczych dyspozycji człowieka, jest bowiem zawsze kreacją nowego świata, mającego swój własny kształt, swój własny porządek i swój własny sens”.

Znamienne, iż mimo upływu czasu grafika bardziej niż którakolwiek z innych dyscyplin artystycznych pozostała wierna tradycji i się do niej odwołuje. Wieloletni proces poszerzania konwencji doprowadził w ostateczności do grafiki dzisiejszej – wykraczającej poza jej warsztatowe i stylistyczne granice. Mimo zasadniczych przemian, jakie następowały w sztuce, grafika potrafiła zachować swój indywidualny charakter. Specyficzna w swoim warsztacie, operująca zupełnie różnymi od innych dyscyplin środkami, często pozostawała na uboczu. Krótki wykład ma nie tylko przybliżyć odbiorcy świat grafiki tradycyjnej oraz współczesnej, ale także zwrócić uwagę na specyficzny wyraz dzieł graficznych. Aby lepiej zrozumieć grafikę oraz proces jej powstawania proponujemy także warsztaty graficzne oraz fotograficzne. Działania twórcze mają pomóc Wam w określeniu własnej twórczej tożsamości oraz realizacji artystycznej wizji. Ponadto w tym samym dniu odbędzie się wernisaż oraz otwarcie zbiorowej wystawy Żanety Bochnak zajmującej się fotografią oraz Moniki Klimzy i Joanny Nieszporek, które prezentują swoje prace graficzne.