65 Rocznica Marszu Śmierci

W styczniu 2010 roku mija 65 rocznica ewakuacji więźniów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, której trasa wiodła między innymi przez Powiat Wodzisławski. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wraz z nauczycielami ZST i innymi organizatorami, przygotowało kolejne już spotkanie z żywą historią. Odbędzie się ono w dniu 20 stycznia 2010 roku, początek o godzinie 11.00 w budynku Muzeum.

Mieszkańcy będą mieli między innymi okazję spotkać się z uczestnikiem Marszu Śmierci - Panem Jerzym Michnolem, badaczem tematyki dotyczącej martyrologii mieszkańców Powiatu Rybnickiego i Wodzisławskiego w nazistowskich obozach zagłady - Panem Jerzym Klistałą i adiunktem Działu Naukowego Muzeum Państwowego w Oświęcimiu - Panią Teresą Wontor-Cichy.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są nauczyciele historii Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim - Krzysztof Witosz i Grzegorz Kamiński oraz pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - Piotr Hojka.

Program Obchodów 65 Rocznicy Marszu Śmierci:

20 stycznia 2010 r. (środa)

MUZEUM W WODZISŁAWIU ŚL. (Zwiedzanie wystawy i Seminarium cz. 1):
11:00 - rozpoczęcie uroczystości i przywitanie zaproszonych gości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
11:05 – "Marsz Śmierci w Wodzisławiu Śląskim" - wykład Krzysztofa Witosza - miłośnika historii ziemi wodzisławskiej, nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim i Piotra Hojki - pracownika muzeum wodzisławskiego.
11:30 - zwiedzanie czasowej wystawy pt. "Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945"
11:50 - złożenie kwiatów przez uczestników projektu edukacyjnego pod tablicą upamiętniającą Marsz Śmierci ul. Michalskiego

MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA W WODZISŁAWIU ŚL. (seminarium część 2)
12:15

1."Likwidacja, ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz" - wykład adiunkta Działu Naukowego Muzeum Państwowego w Oświęcimiu, Pani Teresy Wontor-Cichy.

2."Byłem uczestnikiem Marszu Śmierci" - wspomnienia naocznego świadka wydarzeń Pana Jerzego Michnola.

3."Byłem świadkiem Marszu Śmierci" - wywiad-reportaż przeprowadzony przez Martę Golec, uczennicę ZST w Wodzisławiu Śl., ze świadkiem Marszu Śmierci w Świerklanach, Panią Helenę Kuźnik.

4."Mieszkańcy ziemi rybnicko-wodzisławskiej - więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych” - wykład miłośnika historii, autora wielu publikacji poświęconych pamięci męczenników hitlerowskich obozów zagłady Pana Jerzego Klistały.

13:45 - dyskusja z uczestnikami seminarium.
14:15 - zakończenie projektu edukacyjnego

Organizatorzy Projektu Edukacyjnego "Patriotyzm Jutra":

Edyta Glenc - naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatu Wodzisławskiego,

Ewa Wrożyna - Chałupska - dyrektor MiPBP w Wodzisławiu Śląskim,

Maria Kopsztejn - Dziekan Wydziału Zamiejscowego Filologii Polskiej Łódzkiej Wyższej Szkoły Humanistyczno Ekonomicznej w Bytomiu,

Sławomir Kulpa - dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim,

Czesław Pieczka - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim,

Marian Maćkowski - metodyk PODN w Wodzisławiu Śląskim,

Piotr Hojka - pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim,

Krzysztof Witosz - nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim,

Grzegorz Kamiński - koordynator projektu, radny Powiatu Wodzisławskiego nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim