Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
3 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Szaro-czerwona rzeczywistość. Wodzisław w PRL-u

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Powstaniec Śląski” zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy: „Szaro-czerwona rzeczywistość. Wodzisław w PRL-u”. Otwarcie wystawy zaplanowano 8 marca 2014 r. o godzinie 16:00.

 

W Dzień Kobiet (sobota 8 marca) w Muzeum oraz najbliższej okolicy godzinach od 16 do 19 będą czekać na zwiedzających specjalne atrakcje. Wspólnie z GRH „Powstaniec Śląski” planujemy przenieść się w czasie i cofnąć o kilkadziesiąt lat. W tym czasie przed gmachem Muzeum będzie można spotkać milicjanta i żołnierza WOP, będzie również imitacja słynnego muru Berlińskiego, oraz zabytkowe samochody – Syrena i Fiat 126 p. W Muzeum będzie można zwiedzić nowootwartą wystawę oraz skosztować dawnych przysmaków – oczywiście na kartki.

 

 

Na wystawie będą prezentowane pamiątki związane z PRL, dokumenty, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku. Będzie również kącik w którym zaaranżowany jest wystrój domostwa z lat 70. XX wieku.

 

 

Wystawa prezentuje życie codzienne w czasie PRL. Nieodłącznym elementem tamtych czasów były pochody pierwszomajowe, propaganda sukcesu oraz kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży, która w niewielkim już stopniu pamięta czasy komunizmu w Polsce. Również i osoby doskonale pamiętające okres PRLu będą mogły przypomnieć sobie dawne czasy. Tytuł wystawy nawiązuje do szarej codzienności w której żyła większość społeczeństwa. Jest również odwołanie do koloru czerwonego- symbolu socjalizmu i komunizmu.

 

 

1 maja 2014 r. planowany jest wyścig motorów, nawiązujący do słynnego w czasach PRL wyścigu pokoju. Zabytkowe motocykle z lat 1945-1989 spod Muzeum przejadą ulicami Wodzisławia na stadion miejski na którym będzie można zobaczyć możliwości dawnych maszyn.