Nowa wystawa w Muzeum już czynna

13 października 2014 r. w wodzisławskim Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Oczy i uszy bezpieki. Metody inwigilacji społeczeństwa przez Służbę Bezpieczeństwa za pomocą środków technicznych: tajnej obserwacji, dokumentacji fotograficznej, perlustracji korespondencji i podsłuchów w latach 1956–1989”.

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa.

Następnie specjalną prelekcję podczas której można było dowiedzieć się o metodach prowadzenia inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa PRL wygłosiła Ewelina Małachowska pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wystawa ta pokazuje w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa prowadziła działania operacyjne często przeciwko zwykłym obywatelom.

Podejrzanym najczęściej był opozycjonista choć jak usłyszeliśmy na prelekcji Eweliny Małachowskiej mógł nim zostać w zasadzie każdy, nawet osoba która tylko podróżowała za granicę. Metody inwigilacji nie sprowadzały się wyłącznie do zakładania podsłuchów czy śledzenia podejrzanego. O tym jak działała Służba Bezpieczeństwa PRL można dowiedzieć się odwiedzając naszą placówkę – mówi Piotr Hojka z Muzeum w Wodzisławiu.

Więcej: Zaproszenie na Wystawę