Niezwykły świat Ludwika Holesza

Pomimo trwającego właśnie remontu, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim sukcesywnie wzbogaca swoje zbiory. Jednym z ostatnich nabytków jest unikatowy obraz olejny Ludwika Holesza z 1966 roku. Trudno w to uwierzyć, ale jest to dopiero drugi obraz tego artysty w wodzisławskich zbiorach, mimo, że powstał niedaleko: w Świerklanach Dolnych. W naszym Muzeum znajduje się również obraz córki Ludwika - Weroniki Holesz-Kurzydym, oraz wykonany w węglu portret-głowa artysty (autorem jest znany lokalny rzeźbiarz Ryszard Trybulski). Najnowszy nabytek to baśniowy portret świata przed milionami lat, namalowany soczystymi, żywymi kolorami. Po prehistorycznej dżungli spacerują fantastyczne stwory wzorowane na dinozaurach. Aż trudno uwierzyć, że wizja tej niezwykłej, pełnej życia krainy zrodziła się w głowie artysty pod wpływem pracy w kopalni i oglądanych tam skamienielin!

Malarstwo dla Ludwika Holesza przez długie lata było rodzajem hobby, odpoczynkiem po pracy w kopalni "Moszczenica". Ten urodzony w 1921 roku w Szerokiej górnik był malarzem - samoukiem, pierwsze farby i pędzle zrobił zresztą sam. Początkowo obrazy były czarno-białe, dopiero od 1963 roku Holesz zaczął malować kolorami. Szybko stał się znany, w 1968 roku odbyła się pierwsza wystawa jego prac i to nie byle gdzie, ale w Krakowie, w murach Akademii Górniczo-Hutniczej. Wkrótce podziemne wizje Holesza opanowały cały świat, znajdując miejsce w blisko 30 krajach Europy i Ameryki. Dorobek artysty to blisko 2500 obrazów i rzeźb, ponad 70 wystaw w kraju i za granicą, złoty medal na światowej wystawie sztuki, oraz powszechne uznanie i trwały ślad w sztuce polskiej XX wieku. Wiele prac Ludwika można podziwiać w Świerklanach Dolnych, gdzie w rodzinnym domu państwa Holeszów powstała Galeria Sztuki.

Niestety, zmarły w 1999 roku artysta już nie opowie o okolicznościach powstania wodzisławskiego obrazu. Bakcyl sztuki okazał się jednak niezniszczalny: maluje córka i wnuk Holesza, zaś jego żona - Agnieszka swoje obrazy wyszywa igłą i nitką. Również ich prace można podziwiać w świerklańskiej Galerii. Dzięki zaś zakupowi Muzeum choć mała cząstka tego niezwykłego talentu będzie dostępna również dla zwiedzających w Wodzisławiu Śląskim.

Serdecznie zapraszamy po remoncie!