Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
3 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Mamuty i ludzie

 

Ponad dwa miesiące temu w Wodzisławiu Śląskim - Zawadzie odkryto cios mamuta. Wydarzenie to skupiło uwagę niemal wszystkich  mediów w Polsce. Również wielu mieszkańców miasta zostało poruszonych tym odkryciem i do dziś zadają wiele pytań odnośnie tego znaleziska. 
Jak i gdzie  żyły  mamuty? Kiedy i dlaczego wymarły te ssaki? Czym się odżywiły? Jakie są perspektywy dalszych badań wykopaliskowych na wodzisławskim stanowisku?, …. Odpowiedzi na to i wiele innych pytań będzie można usłyszeć na spotkaniu, które poprowadzi wybitny archeolog, specjalista epoki kamienia, autor wielu publikacji  prof. dr. hab. Jan Michał Burdukiewicz. Wykład „Mamuty i Ludzie w środkowej Europie” odbędzie się 19 listopada (czwartek) o godzinie 16.00  w Pałacu Dzietrichsteinów przy ul. Kubsza 2 (Sala Urzędu Stanu Cywilnego). Wstęp wolny. Organizatorami spotkania jest Muzeum w Wodzisławiu Śląskim oraz Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Jan Michał Burdukiewicz, profesor i kierownik Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadził badana na wielu stanowiskach archeologicznych w Europie i Azji. Opublikował ponad 200 artykułów w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim oraz kilka książek w najwyżej cenionych wydawnictwach światowych, takich jak Elsevier, Springer, Brill czy Wiley Blackwell.
Zdaniem prof. dra hab. Jana Krzysztofa Kozłowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego J.M. Burdukiewicz jest „…niewątpliwie jednym z najwybitniejszych specjalistów młodszego pokolenia w zakresie wczesnej prehistorii Eurazji. Wiele jego prac miało charakter pionierski, a przedstawione hipotezy weszły na stałe do dorobku światowej prehistorii.