Noc w Muzeum 2008

W nocy z 6 na 7 czerwca 2008 roku nasze Muzeum zaprosiło wszystkich chętnych na kolejną podróż w przeszłość. Tym razem jednak nie w pradzieje, ale w czasy bardziej nam współczesne, w przeszłość oswojoną i przytulną jak babciny strych. Bo też eksponaty witające gości w holu Muzeum pochodzą właśnie w większości ze strychów, piwnic, przepastnych szaf i innych zakamarków. Skazane na zapomnienie i zniszczenie dostały nowe życie dzięki akcji "Ze strychu do Muzeum", którą zainicjowaliśmy przed ponad miesiącem. Dzięki niej, podczas Nocy zwiedzający mogli pooglądać stare odtwarzacze radiowe i telewizyjne, porcelanę, zdjęcia i dokumenty, a także takie kurioza jak ząb mamuta, neolityczny toporek, czy archiwalne mapy... W klimat niezwykłości wprowadzał zespół muzyki dawnej Il Sospiro.

Jednak dzień ten, pierwszy z XXXIX Dni Wodzisławia zaczął się już dużo wcześniej, bo o 11:30, kiedy to nastąpiło uroczyste przekazanie niezwykle wartościowego zabytku - mapy Śląska autorstwa wybitnego niderlandzkiego kartografa Abrahama Orteliusa z 1601 roku. Cenny ten starodruk otrzymaliśmy dzięki zakupowi Starostwa Powiatowego, z rąk starosty Jerzego Rosoła i prezydenta miasta Mieczysława Kiecy, którym jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Chwilę później odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. "Wodzisław wczoraj, dziś i jutro". Pełna lista nagrodzonych dzieci i zdjęcia ich prac już niebawem. Na razie warto wspomnieć, że wystawę pokonkursową można oglądać do końca sierpnia.

Najbardziej jednak prestiżową wystawą otwartą tego dnia było niewątpliwie udostępnienie zbiorów jastrzębskiego prawnika Piotra Siemki, którego unikatowa kolekcja obrazów i rycin została przedstawiona szerszej publiczności w większości po raz pierwszy. Otwarcie "Dawnego krajobrazu Górnego Śląska..." poprzedzone zostało wykładem autorskim w sali Urzędu Stanu Cywilnego.

Kolejną atrakcją tego wieczoru była prelekcja Katarzyny Długosz pod wiele mówiącym tytułem "Wieża romantyczna na Grodzisku - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Koncepcja odbudowy obiektu". Miejmy nadzieję, że koncepcja odbudowy młodej pani architekt nie zostanie jedynie projektem, ale pomoże realnie w odbudowie tej niekwestionowanej wizytówki Wodzisławia!

Po zmroku, od godziny 21:00 zaczęła się druga część imprezy - w kościele ewangelickim. Lasery, chorały gregoriańskie, mnisi i prezentacja multimedialna "Wodzisław Śląski w starym obiektywie" dały razem niezapomniane widowisko. W podniosłej atmosferze, i oparach tajemniczości można było się przenieść w przeszłość po której tak mało zostało. Na ścianach najstarszej wodzisławskiej świątyni można było zobaczyć niemalże 1000 widoków naszego miasta, w większości nieznanych mieszkańcom. Dzięki nim przeszłość ożyła i stała się - choć na chwilę - cząstką teraźniejszości. Spektakl skończył się po północy.

Ta noc dostarczyła też kolejnych atrakcji bowiem o 21.30 miało miejsce uroczyste udostępnienie podświetlonego witraża. Został on umieszczony w tympanonie południowej ściany pałacu, gdzie mieści się Muzeum oraz Urząd Stanu Cywilnego. W witrażu znalazł się herb rodowy Dietrichstein. Uroczystego odsłonięcia dokonał prezydent miasta Mieczysław Kieca. W odsłonięciu wzięli także udział premier Jerzy Buzek oraz poseł Ryszard Zawadzki. Uroczystościom towarzyszył pokaz walk śląskiej grupy aikido.

Na uroczystość tą zostały wydane specjalne pocztówki z najstarszym zachowanym widokiem pałacu (szerzej o nich w dziale wydawnictwa), oraz dwa numizmaty. Pierwszy to kolejny wodzisławski medal - moneta z widokiem zespołu pofranciszkańskiego oraz żeton z widokiem starego zamku wodzisławskiego.

Bardzo bogaty program naszej Nocy ściągnął rzeszę mieszkańców miasta, która tłumnie odwiedziła nasze skromne progi. Dziękujemy i zapraszamy do nas w przyszłym roku!