UWAGA

od dnia 1 października 2018 do odwołania korespondencję prosimy kierowac na adres:

Z powodu remontu budynku wszystkie wystawy zostały zamknięte do odwołania

lekcja muzealna / spotkania z historią (TYLKO WYJAZDOWE):

Kod Piramid - wykład

IMG_1433

7 czerwca o godzinie 17:00 zapraszamy do Sali Urzędu Stanu Cywilnego na wykład wybitnego egiptologa dr Andrzeja Ćwieka pt. "Kod Piramid".

Zaszyfrowany przekaz od kosmitów, pomniki przybyszów z Atlantydy, Biblia wykuta w kamieniu, starożytne centra lecznicze, broń masowego rażenia? O piramidach słyszymy prawie codziennie. Wspólnym mianownikiem filmów, książek, artykułów i internetowych newsów są tytuły. "Tajemnice piramid", "Zagadka Wielkiej Piramidy", "Niezwykła energia piramid".... Czy jednak "tajemnice piramid" istnieją naprawdę? Ależ oczywiście! Tyle, że nie mają nic wspólnego z kosmitami. I najważniejszą kwestią nie jest wcale to, jak Egipcjanie zwalili na kupę te miliony kamiennych bloków. Wbrew – wynikającemu z niewiedzy - przekonaniu zwolenników iluzji, wiedza egiptologiczna na temat piramid jest nie tylko rozległa, ale i fascynująca. Piramidy nie były po prostu grobowcami, w każdym razie nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Każda z nich miała być zarazem machiną do zmartwychwstania i wieczną siedzibą faraona, żyjącego i panującego po śmierci. Czym były piramidy i co tak naprawdę wiemy o tym kto, kiedy, jak i po co je wybudował? Spróbujmy odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli...
Dr Andrzej Ćwiek - absolwent archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim (praca mgr 1994 „Małe Piramidy Schodkowe”, doktorat 2003 „Relief Decoration in the Royal Funerary Complexes of the Old Kingdom”). Kurator Galerii Egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prowadzi zajęcia z archeologii Egiptu, egipskiej architektury i sztuki, hieroglifów, archeologii śródziemnomorskiej. Od 1993 uczestnik prac polskich misji archeologicznych w Egipcie: w Tell Atrib, Sakkarze, Deir el-Bahari. Od 2015 kierownik projektu badania grobowców z okresu Średniego Państwa w ramach Polskiej Misji Archeologicznej w Szejch Abd el-Gurna. Autor książek „Jak budowano egipskie piramidy” (Poznań 2001), „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” (Poznań 2005) i „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” (Poznań 2016). Specjalizuje się zwłaszcza w zagadnieniach ideologii władzy królewskiej i jej realizacji w egipskiej architekturze i sztuce, ale obszar jego zainteresowań jest bardzo szeroki: od pisma hieroglificznego do materiałoznawstwa.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Zdjęcia: