Z powodu remontu budynku wszystkie wystawy zamknięte

lekcja muzealna / spotkania z historią (TYLKO WYJAZDOWE):

Wystawa „Księgarnia Polska Zarzeckiego w Wodzisławiu na Górnym Śląsku” w Art Wladislavia

Wystawa Zarzeccy normal size

4 października 2018 r. o godzinie 15:30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej – Galerii Art Wladislavia (Rynek 20), nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: „Księgarnia Polska Zarzeckiego w Wodzisławiu na Górnym Śląsku”. Ekspozycja jest organizowana przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej we współpracy z Radlińskim Towarzystwem Kulturalnym.  Na wystawie prezentowane będą eksponaty związane z działalnością propolskich mieszkańców miasta ok. 100 lat temu. Dodatkowo 4 października 2018 r. odbędzie się wykład na temat sytuacji na Górnym Śląsku  i w Wodzisławiu jesienią 1918 roku. Będzie również wspomniana postać właściciela księgarni, którą przybliży jego wnuczka. Wystawę uświetni muzyka z dawnego patefonu i poczęstunek gości. Wystawę będzie można darmowo zwiedzać wraz z przewodnikiem w dniach od 4 października do 19 listopada 2018 r. w każdy poniedziałek i czwartek od 11:00 do 16:00. Wystawa zapewni możliwość zapoznania się zainteresowanych z polską prasą wydawaną na Górnym Śląsku w czasach, kiedy rodziła się Niepodległa Polska. Na wystawie zwiedzający będą mogli przeczytać takie gazety jak: „Nowiny Raciborskie”, „Głos Śląski”, „Górnoślązak”, „Głos Poranny”, „Katolik”. Będą to reprodukcje oryginalnych gazet z 1918 roku. Prezentowane też będą druki ulotne z tego czasu oraz zdjęcia dawnego Wodzisławia. Ponadto wystawione zostaną oryginalne książki z przełomu XIX i XX wieku.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Link do wydarzenia na stronie Niepodlegla.gov.pl