Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
3 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Elegancko i z fasonem

W dniu 24 września w wodzisławskim Muzeum została otwarta nowa, zupełnie niezwykła wystawa o intrygującym tytule "Elegancko i z fasonem". Jej autorka - dr Elżbieta Bimler- Mackiewicz - kustosz Działu Historii Rzemiosła w Rybniku wraz z zespołem dołożyła starań, by przybliżyć zwiedzającym tę strefę życia, która często traktowana mało poważnie, ma jednak ogromne znaczenie w życiu każdego z nas - modę. Zresztą, już podtytuł ekspozycji: "Ubiory z lat 1920 - 1960" wskazuje, jak szeroki okres historii obejmuje ona. Szalone lata dwudzieste i trzydzieste, trudny okres okupacji, powojenna bieda, socjalistyczna uniformizacja... A między tym ludzie chcący wyglądać porządnie i ładnie, chcący podobać się i wyróżniać...

Zaproszeni w środę goście jako pierwsi w Wodzisławiu mogli zobaczyć plon wieloletniej pracy i zaangażowania pani dr Mackiewicz. Trzeba przyznać, że ogromne zbiory Muzeum w Rybniku robią kolosalne wrażenie. Podzielone zostały na 7 tematycznych stoisk: "W zakładzie krawieckim", "W intymnym zaciszu", "Na letnim spacerze", "Zimową porą", "Uroczyście...", "W drogę..." i "Coś na głowę". Każde stoisko prezentuje nie tylko ubrania, ale i buty, kapelusze, torebki, biżuterię i mnogość innych dodatków służących modnemu wyglądowi. Aż chce się samemu ubrać w te niezwykłe retro stroje!

Obecny na otwarciu prezydent Mieczysław Kieca podziękował pani Mackiewicz za przygotowanie ekspozycji, a i zaproszeni goście nie kryli podziwu, oglądając rybnickie eksponaty. Wystawie towarzyszy folder, który można zobaczyć również na tej stronie.
Zapraszamy serdecznie, by elegancko i z fasonem spędzić czas w Muzeum! Wystawę można oglądać do końca 2008 roku.