Elegancko i z fasonem

W dniu 24 września w wodzisławskim Muzeum została otwarta nowa, zupełnie niezwykła wystawa o intrygującym tytule "Elegancko i z fasonem". Jej autorka - dr Elżbieta Bimler- Mackiewicz - kustosz Działu Historii Rzemiosła w Rybniku wraz z zespołem dołożyła starań, by przybliżyć zwiedzającym tę strefę życia, która często traktowana mało poważnie, ma jednak ogromne znaczenie w życiu każdego z nas - modę. Zresztą, już podtytuł ekspozycji: "Ubiory z lat 1920 - 1960" wskazuje, jak szeroki okres historii obejmuje ona. Szalone lata dwudzieste i trzydzieste, trudny okres okupacji, powojenna bieda, socjalistyczna uniformizacja... A między tym ludzie chcący wyglądać porządnie i ładnie, chcący podobać się i wyróżniać...

Zaproszeni w środę goście jako pierwsi w Wodzisławiu mogli zobaczyć plon wieloletniej pracy i zaangażowania pani dr Mackiewicz. Trzeba przyznać, że ogromne zbiory Muzeum w Rybniku robią kolosalne wrażenie. Podzielone zostały na 7 tematycznych stoisk: "W zakładzie krawieckim", "W intymnym zaciszu", "Na letnim spacerze", "Zimową porą", "Uroczyście...", "W drogę..." i "Coś na głowę". Każde stoisko prezentuje nie tylko ubrania, ale i buty, kapelusze, torebki, biżuterię i mnogość innych dodatków służących modnemu wyglądowi. Aż chce się samemu ubrać w te niezwykłe retro stroje!

Obecny na otwarciu prezydent Mieczysław Kieca podziękował pani Mackiewicz za przygotowanie ekspozycji, a i zaproszeni goście nie kryli podziwu, oglądając rybnickie eksponaty. Wystawie towarzyszy folder, który można zobaczyć również na tej stronie.
Zapraszamy serdecznie, by elegancko i z fasonem spędzić czas w Muzeum! Wystawę można oglądać do końca 2008 roku.