O ankietach

Na początku zeszłego, 2012 roku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wzbogaciło swoją stronę dziesięcioma ankietami. Przez cały rok odwiedzający muzealną stronę mogli odpowiadać na najróżniejsze pytania dotyczące funkcjonowania placówki. Dziś przyszła pora na ich podsumowanie.

Pierwsze pytanie brzmiało: "Jak często odwiedzasz Muzeum w Wodzisławiu Śląskim?". Zdecydowana większość ankietowanych zaznaczyła odpowiedź często oraz średnio. Odpowiedź rzadko stanowiła jedynie niewielki procent zaznaczonych odpowiedzi. Tak dobre odpowiedzi wynikają zapewne ze specyfiki samej ankiety: ludzie którzy wchodzą na stronę muzealną, interesują się również samym Muzeum.

"Jak w wodzisławskim Muzeum działa edukacja muzealna?" - pytanie drugie. Tutaj 61 % respondentów odpowiedziała, że bardzo dobrze, co cieszy nas bardzo i dopinguje do dalszego działania!

Ciekawie prezentuje się pytanie trzecie: "Którym tematom należałoby poświęcić więcej ekspozycji?". 33% odpowiedzi to archeologia. Tutaj mamy dobrą wiadomość, ponieważ jeszcze w tym roku całkowitej przebudowie ulegną właśnie wystawy archeologiczne. Powróci prehistoria, wykopaliska średniowieczne oraz... tu na razie tajemnica! Możemy tylko powiedzieć, że efekt końcowy na pewno pozytywnie zaskoczy wszystkich zwiedzających. Kolejne miejsca zajęły odpowiedzi: historia świata (25%), historia Wodzisławia (24%) i sztuka (12%).

Kolejne pytanie: "Który zabytek muzealny wymaga konserwacji?" Połowa ankietowanych zaznaczyła jako odpowiedź butelkę Merkwy. Natomiast niedawno z konserwacji wróciły dokumenty rodziny Plaweckich, które w naszej ankiecie zdobyły drugie miejsce (24%).

"Który zabytek miejski powinien zostać odrestaurowany?" Cieszy, że baszta, na którą wpłynęła większość głosów już teraz odzyskuje swój dawny blask!

Dwa pytania dotyczą wolontariatu.

Zarówno w badaniach archeologicznych, jak i w organizacji imprez muzealnych chęć pomocy wyraziła przygniatająca większość respondentów (odpowiednio 80% i 62%). Dlatego wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy! Możecie skontaktować się z nami mailowo edukacja@muzeum.wodzislaw.pl), telefonicznie (032 4552574), a najlepiej osobiście, przychodząc do Muzeum.

Już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej ankiecie, która już wkrótce ukaże się na naszej stronie.