Legendy ziemi wodzisławskiej

„Legendy ziemi wodzisławskiej” to zbiór popularnych legend krążących od dawna w rejonie Wodzisławia Śląskiego, które zostały zaprezentowane głównie w formie jedenastu plakatów.

Niniejszy projekt ma na celu zaprezentowanie niewielkiego, ale różnorodnego zbioru legend. Opowiadania te mają zachęcić tutejszych, być może znużonych mieszkańców do ponownego odkrycia wielobarwnego piękna i bogatej historii regionu. W myśl cytatu „cudze chwalicie, swego nie znacie”, poprzez ten projekt pragnę wzbudzić w mieszkańcach poczucie dumy i lokalny patriotyzm, który będzie stanowił zachętę dla zagranicznych turystów, szczególnie naszych sąsiadów z Czech, bardzo licznie odwiedzających te strony.

Właściwą idea tego zagadnienia, mającego odzwierciedlenie w formie plakatu, piktogramów i mapy, jest promocja powiatu wodzisławskiego poprzez ciekawą kulturę, a także piękno rodzimej tradycji, która z pewnością objawia się we wspólnym bajaniu o tajemniczych historiach.

Seria jedenastu plakatów jest metaforycznym zobrazowaniem najbardziej znanych i popularnych legend, krążących po wodzisławskiej ziemi już od czasów wczesnego średniowiecza. Plakaty starają się w atrakcyjny sposób łączyć tradycję i nowoczesność, tak by jeszcze raz zwrócić uwagę współczesnego odbiorcy na zagadnienie, jakim są dawne legendy.

Całość projektu przełożona jest na język czeski. Projekt powstał we współpracy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, które jest również miejscem ekspozycji plakatów.

Ewelina Szulik jest dwudziestotrzyletnią dizajnerką i ilustratorką. Absolwentka projektowania graficznego katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni plakatu prof.Kalarusa), a także była uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bielsku­-Białej. Na swoim koncie ma dużą liczbę wystaw (samodzielnych jak i zbiorowych) oraz kilka wygranych konkursów. Posiada spory wachlarz zainteresowań. Jej największą pasją jest ilustracja i plakat.