Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Cenna pamiątka z Wilchw

 

Zbiory wodzisławskiego Muzeum wzbogaciły się o cenną pamiątkę przeszłości, którą  jest  pocztówka powstała około 100 lat temu. Przedstawia ona obecne skrzyżowanie ulic Stefana Czarneckiego i Batalionów Chłopskich w dzielnicy Wodzisławia Śląskiego - Wilchwach.  Motywem przewodnim tego ujęcia była wiejska kaplica przy której rosło wiekowe drzewo. Pod drzewem siedzi czwórka, odpoczywających młodzieńców. Tuż za kaplicą widoczna jest zabudowa mieszkalna kryta  strzechą. Domostwo to już nie istnieje, a nową zabudowę posadowiono w głębi posesji. 

Z tego świata pozostała jedynie kaplica i przebudowane domostwa po prawej stronie ulicy Batalionów Chłopskich, przysłonięte drzewami. Szczególnie cennym punktem odniesienia jest kapliczka neogotycka, prostokątna, zamknięta trójbocznie. Obiekt kryty jest dwuspadowym dachem z którego wyrasta drewniana wieżyczka z latarnią, nakryta ośmiopolowym daszkiem i cebulastym hełmem, którego wieńczy metalowy krzyż.   Niestety nie wiadomo kiedy wzniesiono ten obiekt i kto był jego fundatorem?  Według przyjętych ustaleń kaplica na Wilchwach poświęcona była św. Janowi Nepomucenowi i miała powstać w XVIII w. kiedy rozwinął się kult tego świętego.  Jednak jak dowodzą obecnie badania obiekt ten jest młodszy, bowiem na najstarszym zachowanym planie katastralnym Wilchw pochodzącym z 1830 r., a  przechowywanych w wodzisławskim Muzeum kaplicy tej jeszcze nie było w tym czasie. Teren ten był w tym okresie wydzielony w pobliżu, którego istniał mały zbiornik wody.  Kapliczki świętego Jana Nepomucena bardzo często stawiane były przy akwenach wodnych, co miało odniesienie do jego męczeńskiej śmierci w nurtach Wełtawy.  Około 1910 r. istniejącą kaplicę na  Wilchwach  miano przebudować,  nadając jej  stylistykę neogotycką.  W 1960 r. w  kaplicy znajdowały się cenne zabytki:  dwa obrazy olejne - feretrony  powstałe w XIX w. oraz bezcenna figura Chrystusa Bolesnego z 1680 r. pochodząca z rozebranego wodzisławskiego kościoła św. Krzyża, oraz ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Niestety te  zabytki zaginęły i nie wiadomo do dziś gdzie się znajdują. 

Pocztówka wraz z krajobrazem Wilchw jest cennym i rzadkim przedstawieniem  górnośląskiej wsi, której fotograf oddał piękno drzemiące przede wszystkim w spokoju.