Prace w pałacu Dietrichsteinów dobiegają końca

20220406_130527

Kompleksowa modernizacja pałacu Dietrichsteinów na Starym Mieście to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Wodzisławiu Śląskim. Niedługo ma rozpocząć się proces odbiorowy oraz wyposażania budynku, dzięki czemu latem tego roku drzwi obiektu zostaną otwarte dla mieszkańców.

Co znajdzie się wewnątrz pałacu?

Parter pałacu Dietrichsteinów będzie kondygnacją muzealną, w której znajdą się wystawy stałe. Piętro I, które w przeszłości było częścią administracyjną i udzielano tam ślubów, po modernizacji będzie służyło wodzisławianom w innym celu. Obiekt zyska sale reprezentacyjną i koncertową, w których realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób oraz sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego. Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne, Centrum Nauki i Techniki „SOWA” oraz sala multimedialna. Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, jako sale warsztatowe m.in. dla prac archeologicznych.

- Praca nad projektem trwała wiele lat. Obiekt tak naprawdę nigdy nie przeszedł kompleksowej modernizacji. Obecnego wyglądu pałacu nikt z nas nie pamięta, ponieważ po raz pierwszy od wybudowania powróciliśmy do jego prawdopodobnej konstrukcji z roku około 1745-1750. Ostatni remont przeprowadzony został w trakcie II wojny światowej, później były jedynie drobne prace w latach 60. Nam udało się to zrealizować i już niedługo będziemy mogli korzystać z tego pięknego budynku, w którym mieszkańcy mają realizować swoje pasje - mówił prezydent Mieczysław Kieca.

W najbliższych kilku miesiącach pałac Dietrichsteinów będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe oraz wydarzenia, które będą odbywały się w tym obiekcie.

- W ten obiekt zainwestowaliśmy ponad 18,5 mln zł, z czego dotacja unijna to niespełna 12 mln zł wraz z środkami krajowymi. Czekamy również na ewentualne wsparcie, jeśli będą oszczędności w Zarządzie Województwa Śląskiego - kontynuuje włodarz miasta.

O pałacu

Pałac Dietrichsteinów w tym roku skończył 275 lat. Rewitalizacja takiego obiektu wymaga wielu zabiegów technicznych. Sam remont dostarczył wielu odkryć historycznych. Co ciekawe, jak potwierdza dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa, budynek jest najstarszym obiektem klasycystycznym w Polsce.

- Wraz z pracownikami przygotowaliśmy wystawy tematyczne. W gablotach znajdą się zabytki z naszego regionu, prezentowane w odpowiedni sposób, aby odwiedzającym łatwo przyswajało się wiedzę - powiedział dyrektor wodzisławskiego Muzeum.

- Ostatni poziom przeznaczony będzie jedynie dla pracowników. Będziemy tam przeprowadzać m.in. konserwacje i rewitalizacje zbiorów. Reszta będzie przeznaczona dla mieszkańców, w tym sala koncertowa, którą wielu pamięta z najpiękniejszego momentu w swoim życiu, czyli ślubu oraz sala konferencyjna otwarta dla biznesu i przedsiębiorców, aby mogli organizować swoje wydarzenia w pięknej oprawie, która również jest bardzo ważna. W salach wystawienniczych pokażemy, czym żyje miasto, gdzie tętni jego serce  - dodała menager obiektu Hanna Blokesz-Bacza.

Środki

Modernizacja jest możliwa dzięki zdobytemu przez miasto dofinansowaniu ze środków europejskich, a dokładniej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Dofinansowanie z uwzględnieniem budżetu państwa wyniosło według pierwotnych umów 11 150 445,72 zł.

SOWA

W Pałacu zostanie umiejscowiona Inicjatywa „SOWA”, czyli „Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”. Zakłada ona rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu, Kopernik przekaże każdej placówce Wystawę - kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz Majsternię - wskazówki do stworzenia przestrzeni, a także zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Zdjęcia:

TAGI: