Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Noc Duchów w Muzeum

ATT00037

Przełom października i listopada to od stuleci okres szczególny. Słowianie obchodzili Dziady, Celtowie Halloween, Meksykanie Día de Muertos... My zaś, wpasowując się w klimat, zapraszamy wieczorem w sobotę 29 października, do Pałacu Dietrichsteinów na Noc Duchów.

 

Nie będzie przebieranek i zbierania cukierków... O nie, nasza Noc skierowana jest dla młodzieży i dorosłych, którzy lubią poznawać tajemnice, interesują się teatrem, chcą posłuchać świetnej muzyki i pograć w gry RPG. Zaczynamy już o godzinie 18:00 koncertem zespołu „Vołosi”. Jeśli ta nazwa wydaje się znajoma, to nic dziwnego, zespół ten występował już raz w naszym pałacu. „Vołosi” sami siebie opisują tak: „Zespół tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego oraz muzyków klasycznych z akademii. Improwizujący kwintet smyczkowy, którego siła polega na radosnym i pełnym energii połączeniu tego, co wydawało się ogniem i wodą. Muzyka Karpat w ich rękach jest żywa, aktualna, ale nie zrywa połączenia z tradycją.” Wykonali ponad 400 koncertów w 20 krajach Europy, Kanadzie, Chinach, Indiach, Nepalu, Japonii i Gruzji, a lista festiwali na których grali zawiera kilkadziesiąt pozycji. Dla nas „Vołosi” wystąpią na Sali koncertowej na pierwszym piętrze Pałacu.

 

Po koncercie trzy bardzo ciekawe i bardzo odmienne wykłady, które odbędą się w Sali audiowizualnej. O 20:30 Szymon Czerwiński, mistrz role-playing game, opowie nam czym są gry fabularne, jak zacząć w nie grać, które tytuły są godne polecenia dla początkujących, a które dla bardziej zaawansowanych graczy. Więc jeśli po obejrzeniu serialu „Stranger Things” chcecie sami zmierzyć się z fantastycznymi światami spod znaku planszy i kostki, ten wykład jest dla Was! To nie wszystko – po prelekcji, będzie możliwość zagrania w wybrane gry RPG, pod okiem mistrza.

 

21:15 – o tej porze dyrektor wodzisławskiego Muzeum Sławomir Kulpa opowie, o tym czego archeolodzy szukają w kryptach. Nie będą to rozważania czysto teoretyczne. Nasz prelegent brał udział w eksploracji  kilkunastu krypt, między innymi w Pszczynie, Bielsku i Janowie Podlaskim, a większość zdjęć z tych badań nie była nigdy wcześniej publikowana. Szczególnie ciekawe są krypty janowskie, gdzie spoczywają m.in. biskupi zmarli w XVIII w. Jednym z nich jest Adam Naruszewicz, poeta, bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Kolejna zmiana dekoracji nastąpi o 22:00. Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum zaprasza Was na wyprawę śladem wodzisławskich zbrodni. Myślicie, że nasze miasto przez lata było małym sennym miasteczkiem, w którym wszyscy żyli zgodnie i uczciwie? Nic bardziej mylnego! Przyjrzymy się najciekawszym kryminalnym sprawom od XIX do końca lat 70tych XX wieku, a wykład okraszony będzie oryginalnymi i również nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami.

 

I wreszcie – mocne zakończenie. O 23:00, na holu pierwszego piętra Classic Ballanga Teatr zaprezentuje nam spektakl romantyczno-tragiczny pod wszystko mówiącym tytułem „Ballady i morderstwa”. Wcześniej aktorzy Ballangi w odpowiednich do nastroju kostiumach będą towarzyszyć nam w zwiedzaniu Pałacu, a będzie to zwiedzanie szczególne, bo przy świecach…

 

Zainteresowani? Serdecznie zapraszamy Was w ten wyjątkowy wieczór, wszystkie atrakcje naszej Nocy są bezpłatne.

Zdjęcia: