Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Z genealogią na Ty

W przedostatni czwartek miesiąca odbyły się w wodzisławskim Muzeum kolejne zajęcia z cyklu „Spotkań z historią”. Tym razem dzieci zgłębiały tajniki wiedzy genealogicznej i uczyły się jak prawidłowo stworzyć drzewo własnych przodków.

W trakcie zajęć uczestnicy poznali specyficzny język genealogiczny, czyli różnego rodzaju oznaczenia i skróty stosowane w księgach kościelnych i aktach Urzędu Stanu Cywilnego oraz dowiedzieli się co oznacza m.in. koicja, filiacja, czy probant. Niemałym zaskoczeniem okazał się fakt, że wykaz swoich przodków można przedstawić w różny sposób. Oprócz, tradycyjnego drzewka uczestnicy poznali formę wachlarza, tabeli, czy różnorakie wykresy.

Wykładowi towarzyszyły zajęcia praktyczne takie jak wyszukiwanie podanych nazwisk z akt małżeńskich, czy wypisywanie wniosków o wydanie odpisu aktu urodzenia. Oczywiście gwoździem programu było tworzenie własnego drzewa genealogicznego. Tu dzieci wykazały się dużą inicjatywą i pokazały w jak różny i bogaty sposób można zaprezentować własną rodzinę.

Teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić na następne spotkanie, które odbędzie się 5 sierpnia, a jego tematem będzie KOSTIUMOLOGIA. Na uczestników będą czekały ciekawe stroje, a ich rozpiętość tematyczna będzie sięgała od kostiumów ludowych, przez duchowe, po najwyższe w hierarchii, czyli książęce.

Godzina zajęć pozostaje bez zmian – 10:00, a uczestnictwo w zajęciach prosimy zgłaszać wcześniej pod nr tel. (32) 455-25-74