Z genealogią na Ty

W przedostatni czwartek miesiąca odbyły się w wodzisławskim Muzeum kolejne zajęcia z cyklu „Spotkań z historią”. Tym razem dzieci zgłębiały tajniki wiedzy genealogicznej i uczyły się jak prawidłowo stworzyć drzewo własnych przodków.

W trakcie zajęć uczestnicy poznali specyficzny język genealogiczny, czyli różnego rodzaju oznaczenia i skróty stosowane w księgach kościelnych i aktach Urzędu Stanu Cywilnego oraz dowiedzieli się co oznacza m.in. koicja, filiacja, czy probant. Niemałym zaskoczeniem okazał się fakt, że wykaz swoich przodków można przedstawić w różny sposób. Oprócz, tradycyjnego drzewka uczestnicy poznali formę wachlarza, tabeli, czy różnorakie wykresy.

Wykładowi towarzyszyły zajęcia praktyczne takie jak wyszukiwanie podanych nazwisk z akt małżeńskich, czy wypisywanie wniosków o wydanie odpisu aktu urodzenia. Oczywiście gwoździem programu było tworzenie własnego drzewa genealogicznego. Tu dzieci wykazały się dużą inicjatywą i pokazały w jak różny i bogaty sposób można zaprezentować własną rodzinę.

Teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić na następne spotkanie, które odbędzie się 5 sierpnia, a jego tematem będzie KOSTIUMOLOGIA. Na uczestników będą czekały ciekawe stroje, a ich rozpiętość tematyczna będzie sięgała od kostiumów ludowych, przez duchowe, po najwyższe w hierarchii, czyli książęce.

Godzina zajęć pozostaje bez zmian – 10:00, a uczestnictwo w zajęciach prosimy zgłaszać wcześniej pod nr tel. (32) 455-25-74