Marsz Śmierci. 78 rocznica za nami

_DSC0314

W niedzielne popołudnie 22 stycznia 2023 r. w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbyły się główne uroczystości upamiętniające marsz śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego (Loslau) w styczniu 1945 r.

Wcześniej władze miasta, muzealnicy, mieszkańcy miasta i uczestnicy Marszu Pamięci złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach i miejscach pamięci narodowej związanych z marszem śmierci.

Uroczystości w Muzeum rozpoczęły się od powitania gości przez dyrektora Sławomira Kulpę, następnie miała miejsce część artystyczna. Swoje refleksje w połączeniu z poezją przedstawili Izabela Gardian, Marta Olszewska, oraz Zbigniew Bubak. O Marszu Pamięci mówił jego komandor Robert Furtak.
Następnie rozpoczęła się część historyczna. Historycy zajmujący się marszem śmierci Jan Delowicz i Piotr Hojka przygotowali dwa wystąpienia na temat tragicznej historii która miała miejsce 78 lat temu -  w styczniu 1945 r.

Jan Delowicz z Muzeum w Żorach wygłosił wykład pt. „Znane i nieznane fakty związane z marszem śmierci”. Autor książki „Śladem krwi” opowiedział o mało znanych historiach związanych z marszem śmierci. Wspominał m.in. austriackiego feldmarszałka Johanna Friedländera, uczestnika marszu śmierci zmarłego pod Wodzisławiem czy rumuńskiego SS-mana, który wraz z więźniarkami ukrył się na Wilchwach.

Piotr Hojka z wodzisławskiego Muzeum mówił o niezwykłym liście wysłanym z Loslau 23 stycznia 1945 r. List kierowany był do Barbary Michejdy z Ustronia. Wodzisławianka Gertrud Firuth udzieliła schronienia trzem więźniarkom. Jedna z nich Stefania Michejda prosiła Gertrudę Firuth o powiadomienie przebywających w Ustroniu dzieci, że żyje. List ten jest jedynym znanym nam dokumentem napisanym z Wodzisławia Śląskiego w czasie trwania marszu śmierci i opisujący marsz śmierci. Następnie Piotr Hojka krótko omówił przebieg marszu śmierci na terenie Wodzisławia Śląskiego.

W dyskusji głos zabrał syn Wilhelma Prokopa więźnia KL Auschwitz - Andrzej Prokop. Przekazał on zgromadzonym cenne informacje na temat losów ojca oraz przebiegu marszu śmierci na terenie miasta.

Muzealnicy zachęcali do zapoznania się z książką „Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 r.”. Publikacja wydana przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim szczegółowo opisuje poszczególne etapy marszu śmierci.

Na koniec spotkania miała miejsce projekcja filmu w reżyserii Gustawa Szepke pt. „Dopisani do listy Schindlera”.

Zdjęcia: