Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Małgorzata Płoszaj. O życiu śląskich Żydów

Spotkanie z Twórcą

Od dwudziestu lat składa z okruchów historie życia Żydów mieszkających w Rybniku i innych śląskich miejscowościach. Swoje odkrycia prezentuje na internetowym blogu. Szuflada Małgosi, bo taki jest tytuł bloga, pełna już jest ciekawych opowieści. Nastał więc czas na książkę. Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Spotkanie z TWÓRCĄ” będzie Małgorzata Płoszaj. 

Żydowskie rody, rodziny i familie, ich losy, opowieści o miłości, dorastaniu i cierpieniu. O wielkiej i małej historii i o nadziei, która ratuje nawet w najgorszych czasach. Książka Małgorzaty Płoszaj pt. „Piękni i młodzi. Opowieść o rybnickich Żydach” odkrywa przed nami świat i ludzi, o których wielu nie miało pojęcia.

Haasowie, Katzowie, Mannebergowie, Kohlbergowie, Krakauerowie, Aronade, Rybowie, Priesterowie i wielu innych niemieckich i polskich Żydów budowało Rybnik, żyło w nim i pracowało.

Przy ich opisywaniu wielokrotnie czułam się jak prywatny detektyw, który na podstawie kilku faktów stara się zrekonstruować czyjeś życie, wydobywając na światło dzienne sprawy sprzed stu lat. Ale też jak śledczy, który musi pewne sprawy umorzyć, gdyż nie ma już świadków, dowodów czy najmniejszych poszlak. Nie jest to publikacja naukowa. To raczej zbiór reportaży historycznych, w których pozwalam sobie również na własne przemyślenia, opinie oraz czasami na odrobinę fantazji (oczywiście w granicach rozsądku). Wszystkie historie osób, o których napisałam, są prawdziwe, poparte dokumentami, listami, zdjęciami, artykułami z dawnej prasy czy wspomnieniami rodzinnymi” – pisze we wstępie do książki autorka.

Podczas spotkania w wodzisławskim Muzeum Małgorzata Płoszaj opowie o pracy nad książką, trudach prowadzenia bloga, początkach pasji, najciekawszych odkryciach oraz o fascynujących osobach, które autorka poznała na całym świecie.

Zapraszamy w sobotę 22 kwietnia o 17.00 do Pałacu Dietrichsteinów (ul. Kubsza 2). Wstęp wolny.