Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Noc w Muzeum 2023

plakat na noc

W zakamarkach Muzeum, gdzie chowają się historie ludzi żyjących tu przed laty, znajdują się tajemnicze drzwi. Nikt do tej pory nie potrafił ich otworzyć. Legenda głosi, że klucz można znaleźć tylko w Noc Świętojańską. Sprawdźmy to wspólnie. Zapraszamy 23 czerwca do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Na ludowo z Vladislavią

Bramy Pałacu Dietrichsteinów otworzą się dla zwiedzających o 16.00. ­­Rozpoczniemy od wernisażu wyjątkowej wystawy stworzonej z okazji 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, która powstała dzięki pracownikom Wodzisławskiego Centrum Kultury.  Wystawa jest opowieścią o początkach zespołu, jego drodze do sukcesu, koncertach i ludziach, którzy go tworzyli. Dziś zespół to niemal setka młodych osób z Wodzisławia Śląskiego i okolic, którzy spotykają się i ćwiczą w Wodzisławskim Centrum Kultury - mówi Katarzyna Rokowska - Szyroki, dyrektor WCK. Z nimi spędzimy znaczną cześć wieczoru. Oprócz występu na scenie, z Vladislavią będzie można także zatańczyć. O 18.00 rozpoczynają się otwarte warsztaty taneczne dla każdego.

Zespół Vladislavia został stworzony przez Wandę Bukowską. Dziś prowadzi go Dominika Brzoza-Piprek, która jest także kuratorem wystawy. Będzie o niej opowiadać w trakcie wernisażu oraz o 22.00.

Wręczenie Złotej Odznaki Honorowej

O 17.30 zapraszamy do sali koncertowej na szczególnie ważny moment w historii Muzeum w Wodzisławiu. Zostanie oficjalnie wręczona Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego. – Jest to dla nas nagroda bardzo prestiżowa. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Korzystając z okazji chcemy się też pochwalić naszymi dotychczasowymi działaniami i dokonaniami – mówi dyrektor Sławomir Kulpa.

Następnie odbędzie się wykład pt. „Zapach Wiednia, powiew Moraw – Pałac Dietrichsteinów w świetle najnowszych badań”. Od początku roku wznowiono intensywne badania nad dziejami rodu Dietrichstein, które  prowadzone są w archiwum w  Brnie. – Dzięki nim poznaliśmy bliżej osobę fundatora pałacu Guidobalda Josepha von Dietrichsteina. Dowiemy się, jakie było jego prawdziwe pochodzenie. Dzięki zachowanemu inwentarzowi sprzętów pozostawionych po jego śmierci dowiedzieliśmy się czym zajmował się za życia, jakie przysmaki preferował w swym jadłospisie. Opowiem o nieznanych faktach z jego biografii oraz o sukcesorach testamentu, którym zależało, by ślady po Guidobaldzie von Dietrichsteinie zatrzeć. Nie zabraknie też wątków wodzisławskich – mówi dyrektor Sławomir Kulpa.

Nocą zapraszamy całe rodziny

Nocne zwiedzanie wodzisławskiego muzeum może być gratką dla całych rodzin. – Tak staraliśmy się ułożyć program, by także najmłodsi znaleźli tu coś fajnego dla siebie. Dlatego zapraszamy dużych i małych na fluo party. Gwarantujemy dużo koloru i uśmiechu. Zaczynamy o 17.00. Czarować kolorem będziemy do 20.00 – mówi Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum.

Dodatkowo rodziny albo grupy przyjaciół mogą spróbować swoich sił w detektywistycznej grze terenowej, która zaprowadzi uczestników do najgłębszych zakamarków Pałacu. Tytułowa „Komnata tajemnic” stoi zamknięta od wielu lat. Klucz do ciężkich drzwi ukazuje się poszukującym tylko w Noc Świętojańską.

- Otworzyliśmy pałacowy sejf. Wiemy niewiele. Ten obecny powstał w czasach II Rzeczpospolitej . Potem wszyscy o nim zapomnieli. Drzwi do sejfu nie zdołała sforsować nawet Armia Czerwona, choć widać, że próbowali. Sprawdźcie sami co tam jest – mówi wodzisławski historyk, Piotr Hojka.

W Noc Świętojańską wszystko może się zdarzyć, dlatego chcąc wziąć udział w grze zbierzcie drużynę, zgłoście swój udział przez formularz zgłoszeniowy dostępny na Facebooku Muzeum i czekajcie na potwierdzenie godziny rozpoczęcia waszej zabawy. Zapraszamy.

Jak to przed wiekami bywało

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim z okazji Nocy w Muzeum ma jeszcze jedną nowość. Zostanie otwarta rozbudowana wystawa dotycząca prehistorii Ziemi Wodzisławskiej. Na wystawę sprowadzono eksponaty z różnych górnośląskich muzeów. Współpracowano także z Uniwersytetem Wrocławskim.  – Wystawa prezentuje zabytki sięgające czasów środkowego paleolitu. Prezentujemy eksponaty związane są z życiem na prawobrzeżu i lewobrzeżu Odry.– mówią Katarzyna Brzoza i Adrian Podgórski, kuratorzy wystawy.

Ważnym eksponatem, który wraca do muzeum po długiej przerwie, jest cios mamuta włochatego znaleziony w 2015 roku. Pomimo wcześniejszych zabiegów cios był w bardzo złym stanie i aktualnie przechodzi ostatni etap procesu konserwacji. - Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i cios mamuta pojawi się na ekspozycji właśnie 23 czerwca. Jednak czy tak będzie – zależy od konserwatorów zabytków – dodają.  

Przygotowujemy także niespodziankę związaną z fauną epoki lodowcowej. Pojawią się szczątki zwierząt, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności. Dzięki nim znacznie poszerzyła się nasza wiedzę na temat panującego wówczas ekosystemu – wyjaśniają kuratorzy. 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie archeologicznej odbędzie się o 20.15 i 23.00.

 

Schron i powstańcze pamiątki

Niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie także schron, który zlokalizowany jest tuż obok Pałacu Dietrichsteinów. Otwierany tylko przy szczególnych okazjach jest miejscem, w którym można zobaczyć pamiątki z czasów powstań śląskich i II wojny światowej, a pasjonaci z GRH Powstaniec Śląski opowiedzą historie owych wydarzeń i ludzi.

Najkrótsza noc w roku niech będzie dla każdego szczególna. Zapraszamy już 23 czerwca. Wstęp wolny.