Warsztaty historyczne w wodzisławskim Muzeum

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim 18 lutego 2011 r. o godzinie 15.00 w Muzeum odbędzie się spotkanie historyczne na które zapraszamy wszystkich mieszkańców. Tematem spotkania będzie historia Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej. Na spotkanie zapraszamy przede wszystkim wodzisławskich nauczycieli, studentów, modelarzy i wszystkich zainteresowanych historią miasta mieszkańców i pasjonatów. Zapraszamy także osoby i instytucje gotowe do podjęcia szeroko rozumianej współpracy z naszym Muzeum.

Pierwszą częścią warsztatów będzie przedstawienie wyników najnowszych badań historycznych dotyczących ziemi wodzisławskiej,oraz zaprezentowanie oferty edukacyjnej Muzeum. Następnie przewidziana jest krótka dyskusja na ten temat oraz omówienie problemów badawczych nad historią Wodzisławia Śląskiego i ziemi wodzisławskiej.

W drugiej części spotkania omówione zostaną projekty, które będzie można realizować wspólnie z Muzeum. Omówione będą próby wsparcia Muzeum oraz stworzenie grupy: wolontariuszy, sympatyków i entuzjastów lokalnej historii. Grupy te, poprzez różnorodną aktywność będzie mogła działać i wspierać naszą placówkę w prowadzeniu działalności wystawienniczej i naukowej.

Na koniec spotkania przewidziana jest również prezentacja lokalnej grupy rekonstrukcyjnej z lat 1918-1945. Grupa ta powstała w Wodzisławiu rok temu a mieszkańcy Wodzisławia mogli ją zobaczyć podczas ostatnich Dni Wodzisławia.

Program imprezy:
  • 15.00 – Przywitanie uczestników spotkania. Dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa. W imieniu nauczycieli i zaproszonych gości: Marian Maćkowski historyk, doradca metodyczny na terenie powiatu wodzisławskiego. Rozpoczęcie sesji historycznej. Prowadzący spotkanie Piotr Hojka.
  • 15.05 – Najnowsze badania archeologiczno- architektoniczne Pałacu Dietrichsteinów. Sławomir Kulpa.
  • 15.15 – Kształtowanie się samorządu komunalnego w latach 20. XX wieku w Wodzisławiu Śląskim. Krzysztof Witosz- historyk, nauczyciel ZST w Wodzisławiu.
  • 15.25 – Problemy badawcze badań nad II wojną światową w Wodzisławiu. Piotr Hojka.
  • 15.35 – Przedstawienie oferty edukacyjnej Muzeum, wraz z multimedialną prezentacją zdjęć z poprzednich Spotkań z Historią. Kinga Kłosińska.
  • 15.50 – Dyskusja uczestników spotkania. Możliwe formy wsparcia placówki.
  • 16.05 – Krótka prezentacja grupy rekonstrukcyjnej i możliwości dołączenia do niej i współpracy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
  • 16.30 – Zakończenie spotkania.