Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Dział Kultury Regionu

Dział Kultury Regionu powstał równocześnie z Muzeum, a więc w 1971 roku. Początkowo zajmował się szeroko pojętą kulturą okolic Wodzisławia jako taką, ale już dziewięć lat później wyewoluował w dwie odrębne gałęzie: etnografię i sztukę. Tak też zostało do dziś.

 

Pierwszymi zbiorami działu Etnografii były sprzęty gospodarstwa domowego zgromadzone i przekazane przez ówczesną wodzisławską Izbę Regionalną. Było to ponad 50 przedmiotów, w tym: unikatowe fragmenty odzieży, żarna, kadź na zboże wydrążona z pnia drzewa, brony, formy do wyrobu cegieł i sporo innych. Dzięki zaangażowaniu wielu osób zbiory szybko powiększały się. W następnych latach do Działu trafiły między innymi- starodruki z końca XIX wieku, kołowrotki, maglownice, żelazka, stare zegary, cenne drewniane rzeźby, końska uprząż, naczynia kuchenne, buty, kołyska, lampy naftowe... Wiele eksponatów przybywało do Muzeum w bardzo złym stanie, potrzebna była konserwacja, czym też zajmowano się na bieżąco.

 

Początkowo pozyskane zbiory eksponowane były na jednej sali, trochę w myśl zasady „wszystko na raz”. Na początku obecnego wieku – dzięki pracy i zaangażowaniu pani Mirosławy Meisel – odbyły się jednak trzy wystawy specjalistyczne: „Chleba naszego powszedniego”, „Kuć żelazo..” oraz „Gdzie drwa rąbią...”. Ich tematyką były popularne niegdyś na Śląsku, dziś częściowo już ginące zawody: piekarnictwo, cukiernictwo, kowalstwo i stolarka. Dzięki tym wystawom Dział wzbogacił się o wiele cennych zabytków. I tak, pan Kowalski z Gołkowic podarował zestaw hebli stolarskich z XIX/XX, pani Meisel z Turzy przedmioty związane z pracą piekarza (wiklinowe „słomionki”, sito do przesiewania mąki, drewniany wałek, formy na chleb), a dzięki pani Legierskiej z Gorzyc do Muzeum trafiło niemal kompletne wyposażenie kuźni...

 

Obecnie Etnografia to ponad 530 zabytków z najróżniejszych dziedzin ludzkiej działalności. Część z nich można oglądać na dwóch wystawach stałych. „Z dziejów śląskiego rzemiosła” to pokłosie wyżej wymienionych wystaw tematycznych wzbogacone o dodatkowe elementy np. prasy do sera i wosku, maselnice, klucze, kłódki i inne. Całość (dzięki uprzejmości Muzeum w Rybniku) wzbogacona została oprawionymi fotosami „z dawnych czasów” obrazującymi ginące zawody (w tym bednarza, plecionkarza i kołodzieja). „W śląskiej kuchni” to, z kolei, zaaranżowane wnętrze domu mieszkalnego sprzed 100 lat, gdzie zobaczyć można drewniane foremki do wyrobu masła, gliniane butelki na wino, porcelanowe pojemniki na przyprawy i wiele innych kuchennych akcesoriów.

 

Z naszych zabytków najliczniejsze są te, które dotyczą kowalstwa – jest ich ponad 130. Na drugim miejscu znajdują się sprzęty domowe – około setki, dalej eksponaty piekarnicze, rolnicze, ubiory i lampy. Poza tym Dział posiada zbiory dotyczące sztuki budowlanej, różnych wodzisławskich zawodów (fryzjer, aptekarz, straż pożarna, gospoda, fabryka tytoniu), archiwalia i elementy religijne. Najstarsze zabytki pochodzą z początków XIX wieku. Do najcenniejszych należy niewątpliwie obraz „Opatrzność Boża” – obecnie po gruntownej konserwacji – i rzeźby św. Jana Nepomucena. Do najciekawszych – pułapka na muchy w formie szklanego klosza:)

 

Właściwa Kultura Regionu to zbiory obrazów, rzeźb i grafik twórców nieprofesjonalnych działających w Wodzisławiu i okolicach. Dzięki corocznemu konkursowi plastycznemu Muzeum systematycznie wzbogacało się o nowe obrazy i grafiki. Ostatni – jak na razie – konkurs odbył się w 2003 roku, nie tracimy jednak nadziei, że rychło zostanie reaktywowany. Dodatkowo, w ciągu 36 lat istnienia Muzeum odbyła się w nim niezliczona ilość wystaw malarskich, fotograficznych i rzeźbiarskich. Wiele dzieł trafiło później na stałe do naszych zbiorów. Obecnie jest ich ponad 600, z czego ogromną część (ponad połowę) stanowią teksty sztuk teatralnych pochodzące z repertuaru okolicznych teatrów amatorskich. Dodatkowo, w dziale znajdują się albumy ze zdjęciami, ekslibrysy i okolicznościowe biuletyny- świadectwo minionej epoki.

 

Można tu znaleźć wszystko – od półmetrowej głowy Lenina z antracytu poprzez delikatne akwarele aż po obrazy o intrygujących tytułach: „Pokutujący baron”, czy „Czarownice na stosie” (oba autorstwa pana Franciszka Marcinkowskiego)! W naszych zbiorach znaleźli miejsce tak znani okoliczni artyści jak Kazimiera Drewniok, Eugeniusz Kretek, Jacek Kordowski, Maria Malczewska, Marian Nowotny, Jan Śliżewski, Stanisława Wojtyna, i wielu innych.
Artystom służy Galeria Twórców Nieprofesjonalnych, wielu doczekało się też wystaw na sali czasowej. Ostatnio była to Karolina Gajewska i jej seria prac pt. „Nieobecni”. Dodatkowo, od kilku lat, organizowane są konkursy plastyczne dla dzieci o tematyce muzealnej. Nagrodzone obrazki również są wystawiane publicznie, a mali autorzy dostają pierwszą szansę publicznej prezentacji w „dorosłej” instytucji.

 

Wśród obrazów – co zrozumiałe- przeważają te o tematyce wodzisławskiej. Najczęściej uwieczniany bywa Rynek, następnie kościół NMP i Zamek wraz z parkiem. Wśród rzeźb szczególnie liczne są te, które przedstawiają scenki z życia górniczego. Na pewno ma na to wpływ surowiec, z którego zostały wykonane – węgiel...

 

Dział Kultury Regionu ciągle rozwija się, a wielka w tym zasługa okolicznych mieszkańców, którzy – świadomi wagi przeszłości – przynoszą i tym samym ocalają od zniszczenia różne „starocie”. Oby więcej takich ludzi!
 
kontakt: etnologia@muzeum.wodzislaw.pl