Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Konserwacja

Jak wygląda konserwacja obrazu?
 
Obraz „Opatrzność Boża” był bardzo zniszczony, zapewne na skutek niewłaściwego przechowywania i wielokrotnego zalewania. Płótno osłabione, rozdarte pionowo na całej wysokości z prawej strony obrazu i do połowy z lewej. Poza dużymi ubytkami płótna również brzegi wystrzępione, odwrocie silnie zabrudzone i zaplamione, płótno zdeformowane, rama drewniana spróchniała, wielokrotnie przemalowana. Jednym słowem ruina!
 
Potrzebna była natychmiastowa konserwacja, która wykonana została w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Sosnowcu Zagórzu.
 
Na początku obraz wymontowano z ramy i zdjęto z krosien. Łuszczącą się warstwę farby podklejono specjalnym preparatem. Cały obraz prostowano pod obciążeniem przez cały czas trwania konserwacji. Lico oczyszczono z zabrudzeń powierzchniowych, zabezpieczono bibułą i oczyszczono na odwrocie. Usunięto łatkę płócienną, doczyszczono mechanicznie resztki kleju, kurz z odwrocia usunięto gumką. Wykonano reperacje lokalne podłoża i doklejono łatki z płótna. Na końcu naciągnięto obraz na nowe krosna i zawerniksowano.
 
Po konserwacji kolorystyka obrazu uległa zdecydowanemu rozjaśnieniu, a kompozycja uszczelnieniu. Uwidoczniły się nowe szczegóły dzieła.
Zdjęcia: