Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ostatnie wejście minimum 30 minut przed zamnięciem wystaw

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne




Wystawy stałe

wystawa_wodzisław Muzeum_zdjęcia robocze (4)

Świat, którego już nie ma. Wodzisławski rynek z przełomu XIX i XX wieku

Diorama dawnego, wodzisławskiego rynku sprzed 120, znanego jedynie ze zdjęć i pocztówek z przełomu XIX i XX wieku. Zabudowa ta została zniszczona w większości w 1945 roku. Prace badawcze architektoniczno-historyczne nad projektem trwały niemal pięć lat. Ich efektem jest unikatowa na skalę kraju diorama, która pozwala uzmysłowić sobie jak wyglądało centrum miasta na przełomie epok.

 

Dietrichsteinowie

Wystawa prezentująca początki zamku w Wodzisławiu i jego właścicieli. Opisano proces budowy Pałacu Dietrichsteiów, jego właścicieli i życie jakie toczyło się w tym miejscu przez cały okres istnienia obiektu.

 

Wodzisławski browar

Historia funkcjonowania wodzisławskiego browaru.

 

Pradzieje ziemi wodzisławskiej

 

Wystawa prezentuje historię życia społeczności żyjących na tych terenach w przedziale czasowym od około 500 000 lat temu do okresu rzymskiego. Przedstawia specyfikę rozwoju kulturowego tutejszych ludzi w kontekście przemian społeczno-kulturowych zachodzących w Europie.

 

Gród słowiański w Lubomi

Obiektem, który został upamiętniony jest ponad 6-hektarowe grodzisko słowiańskie w Lubomi. Grodzisko, jak wykazały badania archeologiczne, jest wyjątkowe dla dziedzictwa europejskiego i stanowi wizytówkę dla całego województwa. Obiekt ten był badany już przed II wojną światową i dostarczył wielu unikatowych zabytków, które przechowywane są w zbiorach muzeum. Ekspozycja ukazuje życie codzienne, gospodarkę oraz wierzenia żyjącej tu społeczności na przestrzeni VII-X wieku. Na wystawie umieszczono odnowioną w 2022 r. dioramę, odpowiednio podświetloną, przedstawiającą rekonstrukcję grodu lubomskiego z wykorzystaniem współczesnej wiedzy na ten temat.

 

Kościół Świętego Krzyża

Wystawa prezentuje historię kościoła, który stał niemal 200 lat temu na dawnym Przedmieściu Raciborskim. Dzięki przeprowadzonym interdyscyplinarnym badaniom naukowym (archeologia, architektura, historia, antropologia i medycyna sądowa) udało się zrekonstruować bryłę obiektu i wykonać jego dioramę. Dzięki badaniom archeologicznym pozyskano informacje o funkcjonującym w tym miejscu cmentarzu i osobach tu spoczywających.
 

Historia najnowsza: Czasy Pruskie

Sala poświęcona czasom pruskim od końca XIX w. do 1921 r.. Wystawa obejmuje najważniejsze zagadnienia z tego okresu tj. industrializację regionu, konflikt polsko-niemiecki, I wojnę światową oraz powstania śląskie.

 

 

 

Zdjęcia: