UWAGA

od dnia 1 października 2018 do odwołania korespondencję prosimy kierowac na adres:

Z powodu remontu budynku wszystkie wystawy zostały zamknięte do odwołania

lekcja muzealna / spotkania z historią (TYLKO WYJAZDOWE):

Pomnik burmistrza Wodzisławia Śląskiego w Opolu

Od roku 2008, przy Archiwum Państwowym w Opolu, nieopodal wejścia na  Rynek można zobaczyć turystów fotografujących się na tle monumentu Karola Musioła (1905-1983), inicjatora budowy Amfiteatru na Ostrówku. Jego postać jest w Opolu często wspominana, zwłaszcza w czasie corocznego Festiwalu Piosenki Polskiej. Mało osób wie, iż Karol Musiał, zanim przeniósł się do Opola pełnił funkcję burmistrza Wodzisławia Śląskiego. Autor monumentu Wit Pichurski pokazał postać Karola Musioła w garniturze, trzymającego pod pachą urzędniczą torbę. Uwagę przykuwa targany przez wiatr,wysunięty krawat. Pomnik usytuowano na drodze, którą niemal codziennie Karol Musioł przemierzał z Urzędu Wojewódzkiego do ratusza.

Karol Musioł urodził się 27 października 1905 r. w Biertutowach (obecnie Radlin) w rodzinie górniczej. Jego rodzicami był Jan i Janina Patas.  Do wybuchu II wojny światowej Karol pracował w zakładzie Polskiego Monopolu Tytoniowego w Wodzisławiu Śląskim (ob.Koncentraty). Pełnił też funkcję prezesa Okręgowego Związku Kół Śpiewaczych. W czasie okupacji niemieckiej został przymusowo wcielony do Wermachtu. Od 15 października 1949 do 16 czerwca 1950 r. pełnił urząd burmistrza Wodzisławia Śląskiego. W latach 1952 do 1965 r. został przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. W tym czasie powołał Towarzystwo Przyjaciół Opola oraz Klub TPD (obecnie Klub u Papy Musioła).

Do historii przeszło otwarcie przez niego I Festiwalu Polskiej Piosenki w dniu 19 czerwca 1963 r., gdy w charakterystycznym dla siebie śląskim akcentem przywitał zebranych słowami:"Witam was ciule". Po chwilowej konsternacji nastąpiły gromkie brawa i podziękowania za doprowadzenie budowy amfiteatru do końca.

Emerytowany profesor Uniwersytetu opolskiego Franciszek Marek, na łamach Opolskiej Trybuny stwierdził.; „Jeśli jakiś opolanin zasłużył na takie upamiętnienie, to z pewnością właśnie Karol Musioł. A już na pewno jest to postać zasługująca na głęboki szacunek. Tak jak katowicki Śląsk miał w czasach PRL szczęście do wojewody Jerzego Ziętka, tak opolanie mogą się cieszyć, że gospodarzem ich miasta w latach 50. i 60 był Karol Musioł”.

Na tablicy upamiętniającej zapisano:

Karol Musioł zmarł w Opolu 21 marca 1951 r.

Na tablicy pamiątkowej widnieje napis:

„Nasz Papa

Karol Musioł (1905-1983)

Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Opolu

Założyciel Towarzystwa Przyjaciół Opola

Budowniczy Opolskiego Amfiteatru

Inicjator Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki”

Podpisali mieszkańcy Opola

TAGI: