100 rocznica II powstania śląskiego

powstańcy ślascy

W nocy z środy na czwartek 19/20 sierpnia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę II powstania śląskiego. Miało ono szczególne znaczenie, również dla naszego miasta. Dlaczego o tym przeczytacie w krótkim tekście historyka naszego Muzeum Piotra Hojki, autora publikacji o powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej.

"Drugi zryw propolsko nastawionych Górnoślązaków, który miał miejsce bezpośrednio po bitwie warszawskiej i w czasie trwającej jeszcze polskiej kontrofensywie znad Wieprza, dla Wodzisławia Śląskiego miał dość symboliczne znaczenie.

O ile w 1919 r. w czasie I powstania śląskiego walki trwały głównie w Godowie, Gołkowicach i Pszowie, tak w II powstaniu śląskim, po raz pierwszy powstańcy śląscy zdobyli szturmem Wodzisław, a nad budynkiem magistratu (obecnie Muzeum) po raz pierwszy zawisła biało-czerwona flaga. Rok 1920 był więc okresem dość symbolicznym, kiedy to po raz pierwszy nad miastem powiewała polska flaga – najpierw w rękach uczestników manifestacji patriotycznej w wigilię 3 maja, a później po wybuchu II powstania śląskiego i zdobyciu miasta przez powstańców śląskich nad miejscowym magistratem.

Dziś obchodzimy 100 rocznicę tego ostatniego wydarzenia, które wpisuje się w szerszy kalendarz wydarzeń związanych z zmianą przynależności państwowej ziemi wodzisławskiej 100 lat temu".

Więcej faktów związanych z II powstaniem śląskim, można znaleźć w wydanej w 2018 r. przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim publikacji pt. "Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą".