SOWA ma już rok

plakat sowa urodziy

Ponad 11 tysięcy osób odwiedziło już Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, która znajduje się w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Wystawa właśnie obchodzi pierwsze urodziny. Z tej okazji w najbliższą niedzielę 10 września szykuje się dzień pełen atrakcji dla zwiedzających.

Świętowanie urodzin będzie trwało przez całe niedzielne popołudnie. – Hasło przewodnie to „Przestrzenie architektury”, bo nasz Pałac jest pierwszym klasycystycznym pałacem w Polsce. Temat konstruowania będzie więc z nami przez cały dzień i w nim będziemy szukać inspiracji – mówi Hanna Blokesz-Bacza, manager Pałacu Dietrichsteinów.

O 12.00 ruszają warsztaty konstrukcyjne, podczas których uczestnicy będą budować rakiety wykorzystując do tego materiały pochodzące z recyklingu. Przyjrzymy się też wodzisławskiemu rynkowi sprzed stu lat i…pomalujemy go po swojemu.  W warsztatach uczestniczyć może każdy.

– Ideą SOWY jest odkrywanie praw rządzących światem przyrody. Może to robić każdy. Dziecko, dorosły, a także senior. Nie ograniczamy wieku, bo przecież w każdym z nas głęboko zakorzeniona jest ciekawość świata – podkreśla Adam Miera, który odwiedzającymi SOWĘ opiekuje się każdego dnia.

Swoje zdolności konstrukcyjne będzie można przetestować także podczas warsztatów z klockami LEGO, które wystartują o 14.00. Partnerem tego stoiska jest Ośrodek Kultury Zameczek Czernica. Na 16.00 zaplanowano warsztaty artystyczne pod hasłem „Perspektywa”, które poprowadzi akwarelista Miłosz Nosiadek. Będzie opowiadanie i rysowanie, bawienie się nową formą i odkrywanie jej niecodziennych aspektów.

Na urodzinach nie zabraknie również tortu, życzeń składanych na dużym formacie i pamiątkowej fotografii. – Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. I tych, którzy odwiedzają nas często. I tych, którzy zobaczą wodzisławską SOWĘ po raz pierwszym. Jestem pełna nadziej, że SOWA pozostanie dla Was miejscem wyjątkowym i inspirującym – podkreśla Hanna Blokesz-Bacza.

W niedzielne popołudnie oprócz warsztatów będzie można również pobawić się na wystawie SOWA oraz zwiedzić wystawy archeologiczne, historyczne i artystyczne dotyczące Ziemi Wodzisławskiej. Wstęp na wszystkie warsztaty oraz wystawy jest bezpłatny.

O strefie SOWA

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA to projekt sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a realizowany przez Centrum Nauki Kopernik. W wodzisławskiej przestrzeni znajduje się 18 angażujących eksponatów, dzięki którym można odkryć zjawiska i prawa rządzące światem. Przed odwiedzającymi otworem stoi także Majsternia, gdzie rozwiązuje się zagadki konstrukcyjne i logiczne.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025.

PROGRAM WYDARZENIA

12.00 warsztaty konstrukcyjne "Budujemy rakietę" z Adamem Mierą

12.00 warsztaty plastyczne "Pokoloruj wodzisławski rynek"

14.00 warsztaty konstrukcyjne z klockami LEGO - Ośrodek Kultury Zameczek Czernica