Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
"To były piękne Dni..."

_DSC0808

Podczas jubileuszowych, 50 Dni Wodzisławia Śląskiego, w sobotę 8 czerwca w sali multimedialnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim pracownicy Muzeum wygłosili wykład o dawnych Dniach Miasta. Dawid Jęczmionka i Kinga Kłosińska przybliżyli zebranym gościom część zbiorów, które wejdą w skład jubileuszowej publikacji. Podczas prezentacji przedstawili słuchaczom archiwalne zdjęcia, zaproszenia, okolicznościowe foldery i gadżety, wiadomości z gazet oraz wiele innych materiałów dotyczących 50 lat Dni Wodzisławia. Uzupełnieniem wykładu były gabloty z eksponatami, które będzie można oglądać od 1 lipca w "Galerii pod Fikusem" MiPBP oraz wystawa planszowa na Rynku, dostępna 24 godziny na dobę. Warto dodać, że są to dwie zupełnie różne wystawy, z zestawem zupełnie różnych zdjęć i pamiątek.

W 2019 roku obchodzimy 50 rocznicę Dni Wodzisławia. Pierwsze święto miasta odbyło się w 1966 roku i ściśle wiązało się z tysiącleciem państwa polskiego. Przez następne dekady, najpierw co dwa lata, a później już co roku Dni Wodzisławia zapewniały mieszkańcom miasta i okolic wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Początkowo Dni odbywały sie we wrześniu, od 1993 roku zostały przeniesione na czerwiec. Z początku większość koncertów odbywała się w muszli koncertowej w parku, w latach 90tych przeniosły się one na wodzisławski Rynek. Wtedy też w mieście pojawiły się prawdziwe muzyczne gwiazdy. Od 2011 roku koncerty zostały przeniesione na Stadion Miejski.     

 Przez lata Dni Miasta rozpoczynały się kolorowym korowodem przebierańców, który w "Dniu Młodości" przybywał na Rynek, by tu odebrać symboliczny klucz do bram miasta od miejskich włodarzy. Swój dzień mieli również wodzisławscy przedsiębiorcy, którzy rozstawiali kramy na Rynku, przy ulicy Kubsza oraz na Placu Gladbeck. Dodatkowo, władze co roku zamawiały pamiątkowe przedmioty z datą i numeracją kolejnych Dni. Niektóre z nich zachowały się do naszych czasów.

       Dni Wodzisławia były również okazją do zapraszania delegacji miast partnerskich: Karviny (Czechy), Gladbeck (Niemcy), Alanyia (Turcja), Salumines (Francja). Nierzadko też w Dni Wodzisławia odbywały się takie ważne wydarzenia jak np. odsłonięcie figury Mikołaja Kopernika czy Władysława Opolskiego, obelisku dwóch skrzyżowanych cyrkli przed Urzędem Miasta na 50 równoleżniku szerokości geograficznej północnej, a również zakopanie kapsuły czasu.

         Od 2007 roku w stały kalendarz imprez Dni Wodzisławia wpisała się Noc w Muzeum. W jej ramach udało się zrealizować m.in. Grę Uliczną, zaprezentować dawny strój wodzisławski , zorganizować tatuowanie w tradycyjnym japońskim stylu, odtworzyć dawną recepturę wodzisławskiego piwa - PALOCZAJ oraz wiele innych.

         W organizację Dni Miasta włączają się również inne jednostki miejskie. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna od lat organizuje w tym czasie szereg wystaw oraz spotkań autorskich.

          Podsumowując 50-lecie Dni Wodzisławia należy stwierdzić, że wciąż trwa w nas przywiązanie do tradycji. Są i zmiany: do naszych rodzimych gwiazd dołączają gwiazdy zagraniczne, Dni przeniesiono z Rynku na stadion miejski, a kolejne jednostki miejskie prześcigają się w pomysłach żeby program Dni wyglądał jak najlepiej. Najważniejsze jest jednak to, że od pierwszych Dni, przez te wszystkie kolejne lata, Dni Wodzisławia tworzone są wspólnie z mieszkańcami Wodzisławia Śląskiego.

(więcej zdjęć ze spotkania znajdą Państwo na profilu facebookowym Muzeum)

 

Zdjęcia: