Wodzisławskie zabytki w Niemczech

Miło nam poinformować, że w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen w Niemczech otwarto wystawę dotyczącą sekularyzacji klasztorów na Śląsku, na której znalazły się również eksponaty odkryte w Wodzisławiu. "Herrenlos! Schlesische Klöster zwischen Aufhebung und neuer Berufung" - tak brzmi pełny tytuł ekspozycji, która cieszy się wielkim powodzeniem i zainteresowaniem mieszkańców Ratzingen. Jak piszą jej twórcy: "...nasza prezentacja odbiła się obszernym echem prasowym, czym przyciągnęła zwiedzających nawet z dalszych części Niemiec".

Na wystawie znalazły się eksponaty Muzeum w Wodzisławiu Śląskim: muszla pielgrzymia z XV wieku, pozłacana aplikacja z pasa rycerskiego (również XV w.), brązowy stylus z XIV wieku oraz zestaw naczyń z XV- XVIII wieku. Wszystkie te zabytki zostały odkryte podczas badań terenowych wokół kościoła pofranciszkańskiego w 2006 roku. Podczas uroczystego otwarcia oglądali je między innymi kardynał Joachim Meisner metropolita koloński, oraz ksiądz dr Henryk Pyka z Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, który wygłosił przemowę w imieniu arcybiskupa Damiana Zimonia.

Muzealnicy przygotowują również wersję polskojęzyczną wystawy, która od listopada b.r. będzie pokazywana w Rudach. Więcej o samej ekspozycji można przeczytać (po niemiecku) na oficjalnej stronie Muzeum w Ratingen