Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Wodzisławskie zabytki w Niemczech

Miło nam poinformować, że w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen w Niemczech otwarto wystawę dotyczącą sekularyzacji klasztorów na Śląsku, na której znalazły się również eksponaty odkryte w Wodzisławiu. "Herrenlos! Schlesische Klöster zwischen Aufhebung und neuer Berufung" - tak brzmi pełny tytuł ekspozycji, która cieszy się wielkim powodzeniem i zainteresowaniem mieszkańców Ratzingen. Jak piszą jej twórcy: "...nasza prezentacja odbiła się obszernym echem prasowym, czym przyciągnęła zwiedzających nawet z dalszych części Niemiec".

Na wystawie znalazły się eksponaty Muzeum w Wodzisławiu Śląskim: muszla pielgrzymia z XV wieku, pozłacana aplikacja z pasa rycerskiego (również XV w.), brązowy stylus z XIV wieku oraz zestaw naczyń z XV- XVIII wieku. Wszystkie te zabytki zostały odkryte podczas badań terenowych wokół kościoła pofranciszkańskiego w 2006 roku. Podczas uroczystego otwarcia oglądali je między innymi kardynał Joachim Meisner metropolita koloński, oraz ksiądz dr Henryk Pyka z Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, który wygłosił przemowę w imieniu arcybiskupa Damiana Zimonia.

Muzealnicy przygotowują również wersję polskojęzyczną wystawy, która od listopada b.r. będzie pokazywana w Rudach. Więcej o samej ekspozycji można przeczytać (po niemiecku) na oficjalnej stronie Muzeum w Ratingen