Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
5 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Jak Feniks z popiołów... wystawa o wodzisławskiej Baszcie

Po przerwie spowodowanej remontem, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza ponownie w swoje progi! Na zwiedzających czekają dwie nowe wystawy, w dwóch zupełnie różnych klimatach i stylach.

Wystawa druga, przygotowana w całości przez pracowników Muzeum w Wodzisławiu Śląskim dotyczy jednego z najciekawszych i tajemniczych, a zarazem najbardziej chyba zniszczonego zabytku miasta. "Jak Feniks z popiołów. Rewitalizacja wodzisławskiej Baszty" ma na celu nie tylko przybliżenie mieszkańcom pogmatwanej historii tego obiektu, ale również stawia bardzo ważne pytanie: "co dalej?" Mityczny ptak Feniks co 500 lat ginął w płomieniach, by następnie odrodzić się na nowo ze zgliszczy. Podobnie wyglądają i losy Baszty. Przypomnijmy, że urokliwa wieża wyremontowana w 1991 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej została 13 lat później bezmyślnie zniszczona i od tego czasu popadła w ruinę. Jej przyszłość, jej odrodzenie jest teraz w naszych rękach. Podczas zwiedzania ekspozycji będzie możliwość nabycia cegiełek z dwoma archiwalnymi widokami Baszty. Dochody z cegiełek przeznaczone zostaną na odbudowę obiektu.

Jak miałaby wyglądać wieża po remoncie? Jak wyglądała kiedyś? Kto ją zbudował? Czy legendy o podziemnym tunelu łączącym Basztę z wodzisławskim Pałacem są prawdziwe? Nasza wystawa odpowie na te i na wiele innych pytań. Znajdziemy na niej efekty wieloletnich badań archeologiczno-archiwalnych, a większość materiałów pokazywana jest po raz pierwszy. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie podświetlana makieta tego niezwykłego obiektu, której autorem jest znany modelarz Jerzy Pocisk-Dobrowolski.

Serdecznie zapraszamy!