Jak Feniks z popiołów... wystawa o wodzisławskiej Baszcie

Po przerwie spowodowanej remontem, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza ponownie w swoje progi! Na zwiedzających czekają dwie nowe wystawy, w dwóch zupełnie różnych klimatach i stylach.

Wystawa druga, przygotowana w całości przez pracowników Muzeum w Wodzisławiu Śląskim dotyczy jednego z najciekawszych i tajemniczych, a zarazem najbardziej chyba zniszczonego zabytku miasta. "Jak Feniks z popiołów. Rewitalizacja wodzisławskiej Baszty" ma na celu nie tylko przybliżenie mieszkańcom pogmatwanej historii tego obiektu, ale również stawia bardzo ważne pytanie: "co dalej?" Mityczny ptak Feniks co 500 lat ginął w płomieniach, by następnie odrodzić się na nowo ze zgliszczy. Podobnie wyglądają i losy Baszty. Przypomnijmy, że urokliwa wieża wyremontowana w 1991 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej została 13 lat później bezmyślnie zniszczona i od tego czasu popadła w ruinę. Jej przyszłość, jej odrodzenie jest teraz w naszych rękach. Podczas zwiedzania ekspozycji będzie możliwość nabycia cegiełek z dwoma archiwalnymi widokami Baszty. Dochody z cegiełek przeznaczone zostaną na odbudowę obiektu.

Jak miałaby wyglądać wieża po remoncie? Jak wyglądała kiedyś? Kto ją zbudował? Czy legendy o podziemnym tunelu łączącym Basztę z wodzisławskim Pałacem są prawdziwe? Nasza wystawa odpowie na te i na wiele innych pytań. Znajdziemy na niej efekty wieloletnich badań archeologiczno-archiwalnych, a większość materiałów pokazywana jest po raz pierwszy. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie podświetlana makieta tego niezwykłego obiektu, której autorem jest znany modelarz Jerzy Pocisk-Dobrowolski.

Serdecznie zapraszamy!