Powstała nowa publikacja o historii miasta

Plakat Piotr small

Czy zastanawialiście się kiedy powstał Wodzisław Śląski? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a historycy spierają się odnośnie daty. Historyk Piotr Hojka - kustosz Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i jednocześnie prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej dokonał sensacyjnego odkrycia. Co wnosi ono do dyskusji o początkach miasta dowiecie się już w czwartek 30 listopada.

Piotr Hojka natknął się na oryginalny pisany odręcznie po łacinie, pochodzący z XVIII wieku tekst, informujący nas o początkach istnienia miasta i klasztoru w Wodzisławiu Śląskim. Odkrycia dokonał już w 2017 r., ale od tego czasu prowadził badania i analizy nad jego zawartością, gdyż niektóre znajdujące się tam informacje kierują nas w zupełnie nowy i nieznany wcześniej obszar poszukiwań. W międzyczasie na bazie jego pracy powstał najpierw artykuł, który jednak rozbudowywano na tyle, że powstała książka.

Dotychczas podana w 1883 roku przez Rudolfa Hirscha data 1257 jako rok początków miasta nie miała, żadnego źródłowego potwierdzenia. Nikt poza samym Rudolfem Hirschem nie widział wzmianki o 1257 roku i od ponad 140 lat "staliśmy można powiedzieć w miejscu" jeśli chodzi o badania historyczne dotyczące początków naszego miasta. Do dziś nie było żadnego źródłowego potwierdzenia tej daty i nikt nie widział zapisu podawanego przez Rudolfa Hirscha. Nie znaleziono również jakiś innych informacji na ten temat. Normalnym więc było to, że po 100 latach od publikacji Rudolfa Hirscha wielu historyków zaczęło wątpić w jego ustalenia, a zarazem to, że Wodzisław naprawdę istniał w 1257 roku. Niektórzy historycy coraz częściej przesuwali datę powstania miasta na „ostatnie lata wieku XIII”.  Dzięki odkryciu nowego dokumentu i źródła w tej sprawie przez Piotra Hojkę, jako miasto możemy w końcu odważniej bronić daty 1257 r.

W pracy Piotra Hojki znajdziemy próby odpowiedzi na najbardziej intrygujące kwestie związane z historią naszego miasta takie pytanie jak np. Czy wodzisławskie Grodzisko to obszar dawnego Wodzisławia? Czy może Jedłownik jest starszy od Wodzisławia? Czy Wodzisław istniał przed 1257 rokiem? Pojawiają się też hipotezy i sugestie tego co należy jeszcze zbadać. Wszystko to na bazuje na źródłach i materiałach historycznych oraz zaznacza, że jeszcze wiele mogą wnieść w przyszłości badania archeologiczne.

Książka "O początkach Wodzisławia Śląskiego" została wydana przez Wydawnictwo Nowiny. Publikację można zakupić poprzez sklep internetowy Nowin https://sklep.nowiny.pl/produkt/o-poczatkach-wodzislawia-slaskiego/  lub kontaktując się z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Promocja publikacji już w czwartek 30 listopada 2023 r. o 17.00 w Pałacu Dietrichsteinów (Kubsza 2). Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.