Jan Śliżewski - wernisaż prac twórcy nieprofesjonalnego

Plakat_A3_wernisaż_Jan_Śliżewski_2023

Na Śląsku grudzień to nie tylko święta, ale również Barbórka. W regionie, w którym górnictwo stało na czele przemysłu święto św. Barbary obchodzone było szczególnie. W niedzielne popołudnie 3 grudnia zapraszamy na wystawę prac Jana Śliżewskiego – górnika, który w kopalniach znalazł twórcze inspiracje.

Jan Śliżewski przyszedł na świat w 1938 r. Żył i pracował w Radlinie na kopalni Marcel. Pod ziemią przepracował ponad 30 lat jako górnik strzałowy. Od lat 80-tych ubiegłego wieku zajmował się ponadto malarstwem. Swoje zainteresowania rozwijał w Zespole Twórców Nieprofesjonalnych “Oblicza” w Rybniku.

Znamy twórczość Jana Śliżewskiego poświęconą pracy górniczej a także tworzone z dbałością o szczegóły  obrazy dawnego Radlina i okolic w których utrwala śląskie zwyczaje i tradycje. Jednak, w dorobku twórczości artysty znajdziemy również znakomite studia z natury będące świadectwem wielkiej wrażliwości, ciekawości świata, prace o filozoficznym i egzystencjalnym charakterze, a także zaświadczające o wnikliwości obserwacji i poczuciu humoru. Niespokojny, twórczy duch Jana Śliżewskiego nie pozwala mu poprzestać na malarstwie, tworzy on również małe formy rzeźbiarskie, jest kolekcjonerem, twórcą „ogrodu pamięci”, w którym znajdują miejsce dawne przedmioty – mówi o twórcy pomysłodawczyni wystawy, Jadwiga Pietrek z Grupy Twórczej Pasja w Radlinie.

Artysta ma na swoim koncie liczne wystawy, nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską. Został uhonorowany  licznymi wyróżnieniami za zasługi dla kultury. Otrzymał m.in. nagrodę “Zasłużony dla miasta Rybnika”,  wyróżnienie “Quality” Burmistrza Miasta Radlin i wiele innych.

Jan Śliżewski jest honorowym członkiem Grupy Twórczej "Pasja" działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, wielokrotnie uczestniczył w wystawach, konkursach, przeglądach i plenerach organizowanych w tej placówce. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych.

Wernisaż prac Jana Śliżewskiego odbędzie się w niedzielę 3 grudnia o 16.00 w Pałacu Dietrichsteinów – Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.