Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Przeżyliśmy Gross-Rosen - wernisaż wystawy

1430

„Przeżyliśmy Gross-Rosen” to tytuł wystawy Tomasza Przybylskiego, która prezentuje obóz KL Gross-Rosen w dzisiejszej Rogoźnicy w oparciu o pozyskane materiały jak i własne źródła. Wernisaż wystawy będzie elementem miejskich obchodów 79. rocznicy marszu śmierci.


Wydarzenia, o których trzeba pamiętać


W styczniu 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów rozpoczął się marsz śmierci na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim. Był to największy taki marsz na ziemiach polskich, a więźniowie pokonywali pieszo, w mrozie 63-kilometrową trasę. Ci, którym udało się dotrzeć do Wodzisławia byli ładowani do otwartych wagonów węglowych i wywożeni w okrutnych warunkach w głąb Rzeszy. W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.


Marsz Pamięci wyruszy po raz 13.


Trasą jaką pokonali więźniowie wyruszą po raz 13. uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza. Odwiedzą miejsca związane z wydarzeniami marszu śmierci. Zapalą znicze na mogiłach na wodzisławskich Wilchwach, Piaskowej Górze, przy tablicy na dworcu kolejowych oraz przy ul. Michalskiego. Kulminacyjne wydarzenia zaplanowano ok. 12.15 na cmentarzu przy ul. Ofiar Oświęcimskich na Piaskowej Górze.

Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele władz miasta oraz muzealnicy z wodzisławskiego Muzeum.

Następnie uczestnicy udają się do Pałacu Dietrichsteinów, gdzie podzielą się swoimi refleksjami. Robert Furtak – komandor marszu pamięci i członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, przekaże informacje o tegorocznej edycji Marszu Pamięci.

 

„Przeżyliśmy Gross-Rosen” – wernisaż wystawy

 

Na 15.00 zapowiada się wernisaż wystawy Tomasza Przybylskiego, który prezentuje obóz KL Gross-Rosen w dzisiejszej Rogoźnicy. Wystawa prezentuje wspomnienia świadków i uczestników wydarzeń. Opisuje ich bolesne doświadczenia i ukazuje niemoralną, nieludzką część historii, o której świat chciałby zapomnieć.

Zebrane materiały to bogate źródło wiedzy, które pozwala zrozumieć mechanizmy funkcjonujące na terenie obozu, to emocjonalne spotkanie z prawdą historyczną, często trudną i bolesną, zachęca do przemyśleń i głębokiej refleksji.

„Przeżyliśmy Gross-Rosen” to nie tylko prezentacja faktów historycznych, ale przede wszystkim hołd dla tych, którzy przetrwali niewyobrażalne okrucieństwo oraz tych, których życie zakończyło swój bieg w tym obozie.

Autor wystawy wykorzystuje m.in. zapisane wspomnienia więźniów, wydane w formie Biuletynów Historycznych pn. "Przeżyliśmy Gross-Rosen" jak również cenny materiał badawczo-naukowy takich osób jak dr. hab Dorota Sula czy prof.dr. hab Alfred Konieczny.

 

O autorze wystawy

 

Tomasz Przybylski urodził się w 1977 roku w Świebodzicach. Choć mieszka w Żorach, to od dziecięcych lat sercem związany jest z Dolnym Śląskiem. Z zamiłowania zajmuje się historią II wojny światowej, zwłaszcza wydarzeniami, które miały miejsce na ziemi dolnośląskiej. Szczególnie pochłania go tematyka związana z obozami zagłady, martyrologia obozowa, a także historia obiektów sakralnych.

 

Harmonogram obchodów

 

•    ok. godz. 11:00 - uroczystość na cmentarzu w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Jodłowej (dzielnica Wilchwy),
•    ok. godz. 12:15 - uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na Piaskowej Górze w Wodzisławiu Śląskim,
•    ok. godz. 13:15 - uroczystość pod tablicą znajdującą się na wodzisławskim Dworcu kolejowym,
•    ok. godz. 13:45 - uroczystość pod tablicą przy ul. Michalskiego,
•    ok. godz. 14:30 - zakończenie XIII Marszu Pamięci w Pałacu Dietrichsteinów, refleksje uczestników wydarzenia,
•    godz. 15:00 - wernisaż wystawy Tomasza Przybylskiego pt. „Przeżyliśmy Gross-Rosen” - podczas spotkania z autorem wystawy omówione zostaną wątki związane z Marszami Śmierci do obozu Gross-Rosen.  

 

Zdjęcia: