Wernisaż pełen kolorów

wernisaż dudzińska2

Jeśli macie już dosyć zimy, krótkich dni i ponurej aury Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na spotkanie pełne pozytywnej energii. Swoje akwarele zaprezentuje Agata Durdzińska.

Malarstwo to jej życiowy, choć nie zawodowy wybór. Agata Durdzińska pochodzi z Rybnika, ale mieszka i pracuje w Szwajcarii. Zawodowo specjalizuje się w chirurgii ręki. To trudny i wymagający zawód, dlatego sztuka jej nie opuszcza.

-  Akwarela stała się dla mnie rodzajem lekarstwa dla duszy, ukojeniem nerwów oraz sposobem na wyrażanie emocji i praktykowanie mindfullness - bycia tu i teraz całą sobą – mówi Agata Durdzińska i dodaje, że jest samoukiem.

– Moimi inspiracjami były książki, gazety, a przede wszystkim treści na kanałach YouTube prowadzonych przez Sarah Cray i Paula Clarka. To oni pełnili rolę mentorów w malowaniu większości wystawionych tu obrazów. Mój zmieniający się styl malarski jest efektem ciągłych eksperymentów, rozwoju, pracy nad moimi umiejętnościami oraz dostosowywania się do mojego aktualnego nastroju i potrzeby wyrażenia konkretnej emocji. Akwarela jest bardzo delikatnym medium, które wymaga dobrego zaplanowania pracy, ponieważ raz utraconej bieli, nie da się odzyskać. Podobnie jak chirurgia ręki jest ona bardzo różnorodna. Szeroka paleta stylów malarskich pozwala na wybór pomiędzy luźnymi i abstrakcyjnymi lub fotorealistycznymi, delikatnymi czy jaskrawymi i żywymi formami wyrazu – dodaje artystka.

Zapraszamy na spotkanie z Agatą Durdzińską w piątkowe popołudnie 16 lutego o 17.00 w murach Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim (ul. Kubsza 2). Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia. Wstęp wolny.