Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Zamki jurajskie okiem archeologa

plakat MSA 2024

Rycerze, warowne zamki i piękne księżniczki. Jurajskie zamki budzą wiele emocji i rozkręcają wyobraźnię. Jak właściwie w nich się żyło? Jak budowane były te niezwykłe warownie? Opowiemy podczas najbliższego Muzealnego Spotkania Archeologiczne. Jego gościem będzie mgr Artur Rok - powiatowy konserwator zabytków powiatu będzińskiego.
 

Okres średniowiecza kojarzy się z rycerzami, ale również z warownymi zamkami. W wyniku uwarunkowań politycznych mających miejsce na przełomie XIII/XIV wieku, ich duży zespół powstał na dawnym pograniczu śląsko-małopolskim tj. na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Gotyckie warownie powstałe dla zabezpieczenia południowo-zachodniej granicy ówczesnej Polski, w okresie nowożytnym często były przebudowywane w związku ze zmianami technik pola walki jak i w związku z napływem nowych trendów stylowych. Prowadzone badania archeologiczne i architektoniczne pozwalają dokonać próby ukazania ewolucji zamków na przestrzeni wieków, jak również podjąć odpowiednie działania konserwatorskie mające na celu właściwą ochroną owych niemych świadków naszej historii.

Artur Rok jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Ochrony Dóbr Kultury (spec. Konserwatorstwo) na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku pełni funkcję Powiatowego Konserwatora Zabytków powiatu będzińskiego.

 

Uczestniczył, prowadził i współprowadził wiele prac archeologicznych w województwie śląskim oraz poza granicami kraju, m.in. rzymskiego fortu Gonio-Apsaros w Gruzji czy zamku w Koziegłowach. Autor i współautor publikacji i artykułów dotyczących m.in. historii, architektury i badań archeologicznych zamku oraz romańskiego kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Jest także autorem zrealizowanej koncepcji prac restauratorskich ruin siewierskiego zamku.


Zajmuje się problematyką architektury militarnej, teorią ochrony zabytków oraz archeologią i badaniami architektonicznymi.

 

Zapraszamy do Pałacu Dietrichsteinów na spotkanie 12 kwietnia (piątek), godzina 17:00. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2, Wodzisław Śląski. WSTĘP WOLNY